or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Telemecanique Sensors
Telemecanique XMLA300D2S14 OsiSense® XM Fixed Differential Electromechanical Pressure Switch, 300 bar Pressure, 1CO Contact, Screw Clamp/Cable Clad Connection, 3 A at 120 VAC/1.5 A at 240 VAC/0.1 A at 250 VDC Contact
Custom_Product_Images_Illustration
Telemecanique Sensors
Telemecanique XMLA300D2S14 OsiSense® XM Fixed Differential Electromechanical Pressure Switch, 300 bar Pressure, 1CO Contact, Screw Clamp/Cable Clad Connection, 3 A at 120 VAC/1.5 A at 240 VAC/0.1 A at 250 VDC Contact
SKUPDW~10419939
MFGR #XMLA300D2S14
Your Cost: $663.11/ea
Telemecanique Sensors OsiSense® XM Electromechanical Pressure Switch, Fixed Differential, Series: XMLA, 300 bar Pressure, 675 bar Maximum, 1CO Contact Configuration, 3 A at 120 VAC/1.5 A at 240 VAC/0.1 A at 250 VDC Contact, 60 cycles/min Operating Cycles, PT-1/4 Female Port, -25 to 70 deg C, Screw Clamp/Cable Clad Connection, Buna-N Diaphragm, Zinc Alloy Housing Material, IP66 Enclosure, 4.45 in H x 1.38 in W x 2.95 in D Dimensions
Telemecanique Sensors OsiSense® XM Electromechanical Pressure Switch, Fixed Differential, Series: XMLA, 300 bar Pressure, 675 bar Maximum, 1CO Contact Configuration, 3 A at 120 VAC/1.5 A at 240 VAC/0.1 A at 250 VDC Contact, 60 cycles/min Operating Cycles, PT-1/4 Female Port, -25 to 70 deg C, Screw Clamp/Cable Clad Connection, Buna-N Diaphragm, Zinc Alloy Housing Material, IP66 Enclosure, 4.45 in H x 1.38 in W x 2.95 in D Dimensions
Alternate Catalog Number XMLA300D2S14 Application For detection of single threshold ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number XMLA300D2S14 Country of Origin CZ Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 27.44 Gross Volume per Pack Metric 449.66 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.6800 lb Gross Weight per Pack Metric 760.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 9032200000 Height 4.3000 in Height [Metric] 4.3000 cm Item Group 22661 Length 12.2000 in Length [Metric] 12.2000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=861804&lang=en-us Returnable N Substitute Product Catalog Number XMLZL003 UNSPSC 39122210 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 8.6000 in Width [Metric] 8.6000 cm Brand Telemecanique Sensors Manufacturer Telemecanique Sensors For detection of single threshold OsiSense® XML pressure and vacuum switches are designed for use in control circuits They are used to control the pressure of hydraulic oils, fresh water, sea water, air, steam, corrosive fluids or viscous products, up to 500 bar The switching point on rising pressure (PH) is set by adjusting the red screw The switching point on falling pressure (PB) is not adjustable, the difference between the tripping and resetting points of the contact is the natural differential of the switch (contact differential, friction and more.)
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XMLA300D2S14 |
| Application | For detection of single threshold |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XMLA300D2S14 |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 27.44 |
| Gross Volume per Pack Metric | 449.66 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.6800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 760.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9032200000 |
| Height | 4.3000 in |
| Height [Metric] | 4.3000 cm |
| Item Group | 22661 |
| Length | 12.2000 in |
| Length [Metric] | 12.2000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=861804&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Substitute Product Catalog Number | XMLZL003 |
| UNSPSC | 39122210 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 8.6000 in |
| Width [Metric] | 8.6000 cm |
| Brand | Telemecanique Sensors |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| For detection of single threshold |
| OsiSense® XML pressure and vacuum switches are designed for use in control circuits |
| They are used to control the pressure of hydraulic oils, fresh water, sea water, air, steam, corrosive fluids or viscous products, up to 500 bar |
| The switching point on rising pressure (PH) is set by adjusting the red screw |
| The switching point on falling pressure (PB) is not adjustable, the difference between the tripping and resetting points of the contact is the natural differential of the switch (contact differential, friction and more.) |