or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6GK72435DX300XE0 Communication Module, 24 VDC, 0.1 A, 2.4 W
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 6GK72435DX300XE0 Communication Module, 24 VDC, 0.1 A, 2.4 W
SKU615794
MFGR #6GK72435DX300XE0
Your Cost: $820.00/ea
SIEMENS 6GK72435DX300XE0 S7-1200 COMMUNICATION MODULE 1243-5
SIEMENS 6GK72435DX300XE0 S7-1200 COMMUNICATION MODULE 1243-5
Alternate Catalog Number 6GK7243-5DX30-0XE0 Application For Connection Of SIMATIC S7-1200 To PROFIBUS As DP Master Module ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6GK72435DX300XE0 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 75 mm L x 30 mm W x 100 mm H Enclosure IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 42.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.4200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.19 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 2.2400 in Height [Metric] 5.6896 cm Interface Number Of Electrical Connections: 1 At Interface 1/In Accordance With PROFIBUS; 1 For Power Supply Isolation 710 VDC For 1 MINT Length 4.9600 in Length [Metric] 12.5984 cm Operating Temperature 0 - 55 DEG C Horizontal Installation, 0 - 45 DEG C Vertical Installation Power Dissipation 2.4 Power Supply 24 VDC, 0.1 AMP Consumed Current Returnable Y Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant Temperature Rating 0 to 45 °C Terminal Type 9-Pin Type CM 1243-5 UNSPSC 32151705 UPC 11 04089269807 UPC 12 040892698077 Width 3.7800 in Width [Metric] 9.6012 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 0.1 A Power Consumption 2.4 W Voltage Rating 24 VDC For Connection Of SIMATIC S7-1200 To PROFIBUS As DP Master Module Features: 1 units per CPU, Number of DP slaves/on DP master/usable: 16, 512 Byte of the address area of the inputs/as DP master/overall, 512 Byte of the address area of the outputs/as DP master/overall, 244 Byte of the address area of the inputs/as DP slave/overall, 244 Byte of the address area of the outputs/as DP slave/overall, 240 Byte of the address area of the diagnostic data/per DP slave, Number of possible connections/for S7 communication: 8, 1 with PG connections, 3 with PG/OP connections, Number of active connections/with multi-protocol mode: 8 Without DP, 8 with DP; Power Loss: 2.4 WTT; Transmission Rate: 9.6 KBPS - 12 MBPS
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6GK7243-5DX30-0XE0 |
| Application | For Connection Of SIMATIC S7-1200 To PROFIBUS As DP Master Module |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6GK72435DX300XE0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 75 mm L x 30 mm W x 100 mm H |
| Enclosure | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 42.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.4200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.19 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 2.2400 in |
| Height [Metric] | 5.6896 cm |
| Interface | Number Of Electrical Connections: 1 At Interface 1/In Accordance With PROFIBUS; 1 For Power Supply |
| Isolation | 710 VDC For 1 MINT |
| Length | 4.9600 in |
| Length [Metric] | 12.5984 cm |
| Operating Temperature | 0 - 55 DEG C Horizontal Installation, 0 - 45 DEG C Vertical Installation |
| Power Dissipation | 2.4 |
| Power Supply | 24 VDC, 0.1 AMP Consumed Current |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant |
| Temperature Rating | 0 to 45 °C |
| Terminal Type | 9-Pin |
| Type | CM 1243-5 |
| UNSPSC | 32151705 |
| UPC 11 | 04089269807 |
| UPC 12 | 040892698077 |
| Width | 3.7800 in |
| Width [Metric] | 9.6012 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 0.1 A |
| Power Consumption | 2.4 W |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| For Connection Of SIMATIC S7-1200 To PROFIBUS As DP Master Module |
| Features: 1 units per CPU, Number of DP slaves/on DP master/usable: 16, 512 Byte of the address area of the inputs/as DP master/overall, 512 Byte of the address area of the outputs/as DP master/overall, 244 Byte of the address area of the inputs/as DP slave/overall, 244 Byte of the address area of the outputs/as DP slave/overall, 240 Byte of the address area of the diagnostic data/per DP slave, Number of possible connections/for S7 communication: 8, 1 with PG connections, 3 with PG/OP connections, Number of active connections/with multi-protocol mode: 8 Without DP, 8 with DP; Power Loss: 2.4 WTT; Transmission Rate: 9.6 KBPS - 12 MBPS |