or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ideal® 44-846 Ball Valve Lockout, 1/2 to 1-1/4 in Fits Pipe, Polypropylene
Custom_Product_Images_Illustration
Ideal® 44-846 Ball Valve Lockout, 1/2 to 1-1/4 in Fits Pipe, Polypropylene
SKU603771
MFGR #44-846
$/ea
IDEAL® Ball Valve Lockout, Fits Pipe Size: 1/2 to 1-1/4 in, Polypropylene, Red
IDEAL® Ball Valve Lockout, Fits Pipe Size: 1/2 to 1-1/4 in, Polypropylene, Red
Application For Locking Out Ball Valves ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 44-846 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.3500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.16 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.25 in Height [Metric] 8.2550 cm Length 5.25 in Length [Metric] 13.3350 cm Lockout Material Polypropylene Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Standard OSHA,RoHS Standards OSHA and RoHS Compliant Type Ball UNSPSC 39121909 UPC 11 78325057574 UPC 12 783250575749 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries For Locking Out Ball Valves Features: Best Available Method For Locking Out Ball Valves; Patented Design Best Available Method For Locking Out Ball Valves; Patented Design Fits Most Major Brand Ball Valves; Designed To Lock In Off Position Only; Complies With OSHA Lockout Standard; Valve Size Range: 1/2 - 1-1/4 IN Patented design best available method for locking out ball valves Patented design fits most major brand ball valves Designed to lock in off position only
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Locking Out Ball Valves |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 44-846 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.3500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.25 in |
| Height [Metric] | 8.2550 cm |
| Length | 5.25 in |
| Length [Metric] | 13.3350 cm |
| Lockout Material | Polypropylene |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Standard | OSHA,RoHS |
| Standards | OSHA and RoHS Compliant |
| Type | Ball |
| UNSPSC | 39121909 |
| UPC 11 | 78325057574 |
| UPC 12 | 783250575749 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEAL® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| For Locking Out Ball Valves |
| Features: Best Available Method For Locking Out Ball Valves; Patented Design Best Available Method For Locking Out Ball Valves; Patented Design Fits Most Major Brand Ball Valves; Designed To Lock In Off Position Only; Complies With OSHA Lockout Standard; Valve Size Range: 1/2 - 1-1/4 IN |
| Patented design best available method for locking out ball valves |
| Patented design fits most major brand ball valves |
| Designed to lock in off position only |