Advance IMH70GBLSM HID Low Wattage Electronic Ballast, Metal Halide Lamp, 70 W, 120/277 VAC, Pulse
Custom_Product_Images_Illustration
SKU601439
MFGR #IMH70GBLSM
Alternate Catalog Number
IMH70GBLSM
Amperage Rating
0.66-0.28 A
ANSI Code
C98/M98 &C139 & M143
Application
Indoor
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
IMH70GBLSM
Circuit Type
LOW FREQUENCY
Country of Origin
MX
Currency
Dimmable
NON DIMMABLE
Enclosure
G
EU RoHS Indicator
Frequency
50/60 Hz
Frequency Rating
50to60 Hz
Gross Volume per Pack Metric
224.18
Gross Volume UOM Metric
cm3
Gross Weight Per Pack
0.9500 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.43
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
1.20 in
Height [Metric]
3.0480 cm
Length
3.80 in
Length [Metric]
9.6520 cm
Number Of Lamps
1
Output Type
FIXED
Power Factor
1.00
Standard
CSA certificate;UL certificate;NOM certificate;RoHS Compliant
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified
Sub Brand
E-VISION
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
70 W
Width
3.00 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Advance
Manufacturer
Signify
Ballast Factor
1 PCT
Lamp Type
METAL HALIDE
Start Type
PULSE START
Voltage Rating
277 V