or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU673030
MFGR #MHB110416G343
$/ea
nVent HOFFMAN Genesis™ Enclosure Air Conditioner, Indoor, Series: MCL, 110/115 VAC, 14.7/13.6 A, 1172 W, 50/60 Hz, 4000 Btu/hr Capacity, NEMA 12, Basic Mechanical Thermostat Control, 6 ft Cord, 50 to 125 deg F, Mild Steel/Sheet Metal, Gray, 10.25 in H x 17 in W x 21.08 in D
nVent HOFFMAN Genesis™ Enclosure Air Conditioner, Indoor, Series: MCL, 110/115 VAC, 14.7/13.6 A, 1172 W, 50/60 Hz, 4000 Btu/hr Capacity, NEMA 12, Basic Mechanical Thermostat Control, 6 ft Cord, 50 to 125 deg F, Mild Steel/Sheet Metal, Gray, 10.25 in H x 17 in W x 21.08 in D
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number MHB110416G343 Color Gray Connection Type 6 ft Cord Control Type Basic Mechanical Thermostat Country of Origin US Currency USD Dimensions 10.25 in H x 17 in W x 21.08 in D EU RoHS Indicator RCP Gross Volume Per Pack 3.47 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 108.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 48.99 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8415820105 Height 12.0000 in Height [Metric] 30.4800 cm Item Group MCL Length 20.0000 in Length [Metric] 63.5000 cm Material Mild Steel/Sheet Metal Power Rating 1172 W Returnable N Series MCL Standards cUL ListedURcURUL File No. SA6453 ListedCE CertifiedEAC CertifiedARRA CompliantBuy American Act Compliant Temperature Rating 50 to 125 °F Type Indoor UNSPSC 40101701 UPC 11 78351022466 UPC 12 78351022466 Width 25.0000 in Width [Metric] 50.8000 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Amperage Rating 14.7/13.6 A Capacity Range 4000 Btu/hr Enclosure Type NEMA 12 Frequency Rating 50/60 Hz Voltage Rating 110/115 VAC Robust reciprocating compressor Attractive industrial design with minimal use of visible fasteners Reliable mechanical thermostat located behind the filter of the unit Low carbon mild steel sheet metal cover for rugged factory environments Cleanable, reusable aluminum mesh filter protects coils for maximum cooling performance Every unit functionally tested before shipping
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | MHB110416G343 |
| Color | Gray |
| Connection Type | 6 ft Cord |
| Control Type | Basic Mechanical Thermostat |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 10.25 in H x 17 in W x 21.08 in D |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Gross Volume Per Pack | 3.47 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 108.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 48.99 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8415820105 |
| Height | 12.0000 in |
| Height [Metric] | 30.4800 cm |
| Item Group | MCL |
| Length | 20.0000 in |
| Length [Metric] | 63.5000 cm |
| Material | Mild Steel/Sheet Metal |
| Power Rating | 1172 W |
| Returnable | N |
| Series | MCL |
| Standards | cUL ListedURcURUL File No. SA6453 ListedCE CertifiedEAC CertifiedARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Temperature Rating | 50 to 125 °F |
| Type | Indoor |
| UNSPSC | 40101701 |
| UPC 11 | 78351022466 |
| UPC 12 | 78351022466 |
| Width | 25.0000 in |
| Width [Metric] | 50.8000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Amperage Rating | 14.7/13.6 A |
| Capacity Range | 4000 Btu/hr |
| Enclosure Type | NEMA 12 |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Voltage Rating | 110/115 VAC |
| Robust reciprocating compressor |
| Attractive industrial design with minimal use of visible fasteners |
| Reliable mechanical thermostat located behind the filter of the unit |
| Low carbon mild steel sheet metal cover for rugged factory environments |
| Cleanable, reusable aluminum mesh filter protects coils for maximum cooling performance |
| Every unit functionally tested before shipping |