or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiremold®
Wiremold® Plugmold® S2010A2 Entrance End Fitting, For Use With 2000 Series Plugmold Raceway, Stainless Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Wiremold®
Wiremold® Plugmold® S2010A2 Entrance End Fitting, For Use With 2000 Series Plugmold Raceway, Stainless Steel
SKU509370
MFGR #S2010A2
Your Cost: $26.59/ea
List: Wiremold products work together seamlessly to save installation time, while providing enhanced flexibility and productivity in environments ranging from residential dwellings and educational institutions to meeting rooms and healthcare facilities.
Wiremold products work together seamlessly to save installation time, while providing enhanced flexibility and productivity in environments ranging from residential dwellings and educational institutions to meeting rooms and healthcare facilities.
ARRA Compliant Y Brand Wiremold® Buy American Compliant Y Catalog Number S2010A2 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2.81 Gross Volume per Pack Metric 46.09 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 0.25 in Height [Metric] 0.6350 cm Length 2.50 in Length [Metric] 6.3500 cm Manufacturer Legrand Material Stainless Steel Material Composition http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Material Composition Declaration http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf Mounting Type Threaded Phase 1 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus E41751 Guide RJPRMeet Meets Article 386 of NEC Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With Plugmold® 2000 Series Raceway Type Plugmold UNSPSC 39121031 UPC 11 78677608472 UPC 12 78677608472 Width 4.50 in Width [Metric] 11.4300 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Wiremold® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | S2010A2 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2.81 |
| Gross Volume per Pack Metric | 46.09 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 0.25 in |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Length | 2.50 in |
| Length [Metric] | 6.3500 cm |
| Manufacturer | Legrand |
| Material | Stainless Steel |
| Material Composition | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| Mounting Type | Threaded |
| Phase | 1 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus E41751 Guide RJPRMeet Meets Article 386 of NEC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | Plugmold® 2000 Series Raceway |
| Type | Plugmold |
| UNSPSC | 39121031 |
| UPC 11 | 78677608472 |
| UPC 12 | 78677608472 |
| Width | 4.50 in |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |