or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
WattStopper®
WattStopper® W-500A Ceiling Mount Occupancy Sensors, 24 VAC, Ultrasonic Sensor, 500 sq-ft Coverage, 360 deg
Custom_Product_Images_Illustration
WattStopper®
WattStopper® W-500A Ceiling Mount Occupancy Sensors, 24 VAC, Ultrasonic Sensor, 500 sq-ft Coverage, 360 deg
SKU36819
MFGR #WATTSTOP
Your Cost: $142.61/ea
Using the Doppler principle, ultrasonic sensors work by bouncing ultrasonic sound waves off objects in an area and measuring the time it takes for the waves to return. Movement by a person in the area causes the sound waves to return at a changed frequency, resultng in a Doppler shift and occupancy detection. These sensors utilize our advanced signal processing circuitry to automatically adjust the signal detection threshold in compensation for changing levels of activity and airflow. This helps eliminate false ON activations common in other ultrasonic sensors.
Using the Doppler principle, ultrasonic sensors work by bouncing ultrasonic sound waves off objects in an area and measuring the time it takes for the waves to return. Movement by a person in the area causes the sound waves to return at a changed frequency, resultng in a Doppler shift and occupancy detection. These sensors utilize our advanced signal processing circuitry to automatically adjust the signal detection threshold in compensation for changing levels of activity and airflow. This helps eliminate false ON activations common in other ultrasonic sensors.
Amperage Rating 16 mA Catalog Number WATTSTOP Color White Connection Type Flying Lead Control Output Automatic On/Automatic Off Country of Origin CN Dimensions 4-1/2 in H x 4-1/2 in W x 1-1/4 in D Gross Weight Per Pack 0.6000 lb Lamp Type LED Material Plastic Response Frequency 25 kHz Series W Series Standards RoHS CompliantUL 244AUL 508 Temperature Rating 35 °C Time Delay 15 s to 30 min UNSPSC 39122236 UPC 11 75418211004 UPC 12 75418211004 Stock Status NONSTOCK Brand WattStopper® Manufacturer Legrand Coverage 500 ft² Mounting Type Ceiling Sensor Type Ultrasonic Viewing Angle 360 ° Voltage Rating 24 VDC Ultrasonic/25 kHz 95% relative humidity, non-condensing, for indoor use only environmental conditions WattStopper® W Series ultrasonic ceiling sensors are versatile motion detectors that control lighting in a wide variety of applications W Series sensors can be used individually or as part of an integrated system of WattStopper® lighting control products ASP circuitry helps to eliminate false on Utilizes advanced omni-directional, ultrasonic technology for reliable occupancy detection Omni-directional transmission provides 360 deg of coverage LED indicates occupancy detection 1 x 106 operating cycle 1 A at 24 VDC/VAC load
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 16 mA |
| Catalog Number | WATTSTOP |
| Color | White |
| Connection Type | Flying Lead |
| Control Output | Automatic On/Automatic Off |
| Country of Origin | CN |
| Dimensions | 4-1/2 in H x 4-1/2 in W x 1-1/4 in D |
| Gross Weight Per Pack | 0.6000 lb |
| Lamp Type | LED |
| Material | Plastic |
| Response Frequency | 25 kHz |
| Series | W Series |
| Standards | RoHS CompliantUL 244AUL 508 |
| Temperature Rating | 35 °C |
| Time Delay | 15 s to 30 min |
| UNSPSC | 39122236 |
| UPC 11 | 75418211004 |
| UPC 12 | 75418211004 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | WattStopper® |
| Manufacturer | Legrand |
| Coverage | 500 ft² |
| Mounting Type | Ceiling |
| Sensor Type | Ultrasonic |
| Viewing Angle | 360 ° |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Ultrasonic/25 kHz |
| 95% relative humidity, non-condensing, for indoor use only environmental conditions |
| WattStopper® W Series ultrasonic ceiling sensors are versatile motion detectors that control lighting in a wide variety of applications |
| W Series sensors can be used individually or as part of an integrated system of WattStopper® lighting control products |
| ASP circuitry helps to eliminate false on |
| Utilizes advanced omni-directional, ultrasonic technology for reliable occupancy detection |
| Omni-directional transmission provides 360 deg of coverage |
| LED indicates occupancy detection |
| 1 x 106 operating cycle |
| 1 A at 24 VDC/VAC load |