or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ JDP36175 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 175 A, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™ JDP36175 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 175 A, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKUPDW~6404840
MFGR #JDP36175
Call For Price
List: The PowerPact™ H, J and L-frame circuit breakers are designed to protect electrical systems from damage caused by overloads and short circuits. H and J-frame circuit breakers are available with either thermal-magnetic or Micrologic™ electronic trip units. L-frame circuit breakers are available with Micrologic™ electronic trip units only. H and J-frame circuit breakers with thermal-magnetic trip units contain individual thermal (overload) and instantaneous (short circuit) sensing elements in each pole. The amperage ratings of the thermal trip elements are calibrated at 104 deg F free air ambient temperature. Per the National Electric Code® (NEC®) and the Canadian Electrical Code®, standard circuit breakers may only be applied continuously at up to 80% of their rating. Circuit breakers rated for 100% operation are available but require specially-designed enclosures and 194 deg F rated wire.
The PowerPact™ H, J and L-frame circuit breakers are designed to protect electrical systems from damage caused by overloads and short circuits. H and J-frame circuit breakers are available with either thermal-magnetic or Micrologic™ electronic trip units. L-frame circuit breakers are available with Micrologic™ electronic trip units only. H and J-frame circuit breakers with thermal-magnetic trip units contain individual thermal (overload) and instantaneous (short circuit) sensing elements in each pole. The amperage ratings of the thermal trip elements are calibrated at 104 deg F free air ambient temperature. Per the National Electric Code® (NEC®) and the Canadian Electrical Code®, standard circuit breakers may only be applied continuously at up to 80% of their rating. Circuit breakers rated for 100% operation are available but require specially-designed enclosures and 194 deg F rated wire.
Actuator Type Toggle Alternate Catalog Number JDP36175 Amperage Rating 175 A ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number JDP36175 Connection Type Load Lug Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Gross Weight Per Pack 0.0204 lb Gross Weight per Pack Metric 2.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Item Group 01110 Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=425323&lang=en-us Mounting Type Surface Number Of Poles 3 Phase 3 pH Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 489IEC 60947-2CSA C22.2 No. 5Federal Specification W-C-375B/GENNEMA AB1NMX J-266CCC/CE Markedeccn: EAR99 Stock Status NONSTOCK Temperature Rating 104 °F Trip Type Thermal Magnetic Type 80% Rated UNSPSC 39121616 UPC 11 78590194712 UPC 12 785901947127 Voltage Rating 600 VAC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wire Size 4 to 4/0 AWG
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Actuator Type | Toggle |
| Alternate Catalog Number | JDP36175 |
| Amperage Rating | 175 A |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | JDP36175 |
| Connection Type | Load Lug |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 0.0204 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Item Group | 01110 |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=425323&lang=en-us |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 489IEC 60947-2CSA C22.2 No. 5Federal Specification W-C-375B/GENNEMA AB1NMX J-266CCC/CE Markedeccn: EAR99 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Temperature Rating | 104 °F |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | 80% Rated |
| UNSPSC | 39121616 |
| UPC 11 | 78590194712 |
| UPC 12 | 785901947127 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wire Size | 4 to 4/0 AWG |