Square D™ I-Line™ PowerPact™ HJA261252 Type HJA Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 125 A, 2 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
SKUPDW~6403610
MFGR #HJA261252
Actuator Type
Toggle
Alternate Catalog Number
HJA261252
Application
PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
HJA261252
Connection
AWG 14...AWG 3/0 ALUMINIUM/COPPER,I-LINE CONNECTION LINE-LUGS LOAD
Connection Type
A-Line/Line/Load Lugs
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
9.73 in H x 2.94 in W x 4.8 in D
EU RoHS Indicator
Y
Frame
H
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Weight Per Pack
0.0181 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.81
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
13.9700 in
Height [Metric]
13.9700 cm
Item Group
01117
Length
38.1000 in
Length [Metric]
38.1000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423349&lang=en-us
Mounting Type
Plug-In/Unit
Number Of Poles
2
Operating Temperature
40 °C
Phase
1 pH
Returnable
Y
Standard
CSA-CE-IEC-UL LISTED
Sub Brand
POWERPACT
Temperature Rating
104 °F
Trip Range
900 to 1700 A
Type
Type HJA
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
21.5900 in
Width [Metric]
Wire Size
14 to 3/0 AWG Al/Cu
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Square D™
Manufacturer
Schneider Electric
Amperage Rating
125 A
Interrupt Rating
100 kA at 240 VAC/65 kA at 480 VAC/25 kA at 600 VAC/20 kA at 250 VDC