or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SE64202UC137AA1 DR AC MM420 23
SKU250482
MFGR #6SE64202UC137AA1
$/ea
SIEMENS 6SE64202UC137AA1 MICRO MASTER 420 230V
SIEMENS 6SE64202UC137AA1 MICRO MASTER 420 230V
Alternate Catalog Number 6SE6420-2UC13-7AA1 Amperage Rating 2.3/2.7/4.6 A ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 6SE64202UC137AA1 Country of Origin GB Currency USD Depth 149 mm Display Type SDP Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 219.85 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 2.4300 lb Gross Weight per Pack Metric 1.10 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 7.0900 in Height [Metric] 18.0086 cm Horsepower 1/2 hp Length 7.8700 in Length [Metric] 19.9898 cm Manufacturer Siemens Mounting Type Footprint/Suspended Returnable N Series MICROMASTER 420 Standards cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC Stock Status NONSTOCK Type 1/3-Phase Unfiltered UNSPSC 39121007 UPC 11 78308768343 UPC 12 783087683433 Voltage Rating 200 to 240 VAC Width 3.9400 in Width [Metric] 10.0076 cm Modular design 14 to 122 deg F operating temperature Compact housing as a result of high power density Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility Detachable operator panels Screwless control terminals 2.3 A output at 3-phase, 2.7 A input at 3-phase, 4.6 A input at 1-phase Low noise motor operation thanks to high pulse frequencies, adjustable (observe derating if necessary) Complete inverter and motor protection Without filter, AOP/BOP 4.6 A rated current (HO) input and 2.3 A rated current (HO) output
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SE6420-2UC13-7AA1 |
| Amperage Rating | 2.3/2.7/4.6 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SE64202UC137AA1 |
| Country of Origin | GB |
| Currency | USD |
| Depth | 149 mm |
| Display Type | SDP |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 219.85 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 2.4300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 7.0900 in |
| Height [Metric] | 18.0086 cm |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Length | 7.8700 in |
| Length [Metric] | 19.9898 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | Footprint/Suspended |
| Returnable | N |
| Series | MICROMASTER 420 |
| Standards | cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | 1/3-Phase Unfiltered |
| UNSPSC | 39121007 |
| UPC 11 | 78308768343 |
| UPC 12 | 783087683433 |
| Voltage Rating | 200 to 240 VAC |
| Width | 3.9400 in |
| Width [Metric] | 10.0076 cm |
| Modular design |
| 14 to 122 deg F operating temperature |
| Compact housing as a result of high power density |
| Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility |
| Detachable operator panels |
| Screwless control terminals |
| 2.3 A output at 3-phase, 2.7 A input at 3-phase, 4.6 A input at 1-phase |
| Low noise motor operation thanks to high pulse frequencies, adjustable (observe derating if necessary) |
| Complete inverter and motor protection |
| Without filter, AOP/BOP |
| 4.6 A rated current (HO) input and 2.3 A rated current (HO) output |