or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric SD315DN10B400 Lexium™ Integrated Drive, 24 to 48 V, 200 kHz, For Use With Pulse/Direction without "Oscillator" Interface, 7 mA at 24 V, 25 mA at 5 V Input, 200 mA Output
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric SD315DN10B400 Lexium™ Integrated Drive, 24 to 48 V, 200 kHz, For Use With Pulse/Direction without "Oscillator" Interface, 7 mA at 24 V, 25 mA at 5 V Input, 200 mA Output
SKUPDW~12592949
MFGR #SD315DN10B400
Call For Price
Schneider Electric Integrated Drive, Series: Lexium™ SD315, 24 to 48 V, 200 kHz Frequency, 7 mA at 24 V, 25 mA at 5 V Input, 200 mA Output, Motion Control, IP20 Enclosure, 32 to 122 deg F, For Use With: Pulse/Direction without "Oscillator" Interface, DIN Rail Mounting, 74.5 mm W x 23.5 mm D x 117 mm H Dimensions
Schneider Electric Integrated Drive, Series: Lexium™ SD315, 24 to 48 V, 200 kHz Frequency, 7 mA at 24 V, 25 mA at 5 V Input, 200 mA Output, Motion Control, IP20 Enclosure, 32 to 122 deg F, For Use With: Pulse/Direction without "Oscillator" Interface, DIN Rail Mounting, 74.5 mm W x 23.5 mm D x 117 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number SD315DN10B400 Application Printing, Paper, Packaging, Handling, Labelling, Textile Industry, Food and Beverages Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number SD315DN10B400 Country of Origin DE Currency USD Enclosure IP20 EU RoHS Indicator Y Functions RS422 - PULSE/DIRECTION INTERFACE WITHOUT OSCILLATOR Gross Volume Per Pack 98.12 Gross Volume per Pack Metric 1607.89 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 3.2290 lb Gross Weight per Pack Metric 324.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 6.6000 in Height [Metric] 6.8000 cm Indication 1 LED - ERR-1 LED - RUN Item Group 18285 Length 18.8000 in Length [Metric] 18.8000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=793306&lang=en-us Returnable N Sub Brand SD315 Substitute Product Catalog Number ESECAPCZZSPMZZ Temperature Rating 0-50 A°C Type MOTION STEPPER DRIVE UNSPSC 32151703 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 12.8000 in Width [Metric] 12.8000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Frequency Rating 200 KHZ 24 V OPTOCOUPLER INPUT SIGNALS-200 KHZ 5 V OPTOCOUPLER INPUT SIGNALS,DC Voltage Rating 19-60 V,24...48 V - 15...10 Printing, Paper, Packaging, Handling, Labelling, Textile Industry, Food and Beverages Applications CE,IP20 Truly simple - forget about encoder systems and commissioning software A compact drive and a high accuracy motor included in the package Reference values are preset and monitored by a higher level PLC or a Schneider Electric motion controller 3-phase stepper motors stand for precision, power and sturdiness In most cases a gearbox is not required due to the high torque Extremely compact - the Lexium™ SD3 require very little space in the control cabinet High Flexibility - two different power classes, different interfaces and numerous other options and accessories Suitable for mains supply with 1-115 VAC and 230 VAC (50/60 Hz) Feature a 5 V and a 24 V pulse/direction interface or fieldbus interfaces The connection to the positioning electronics is retained even when the safe torque off function is active The connection to the positioning electronics is retained even when the safe torque off function is active
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | SD315DN10B400 |
| Application | Printing, Paper, Packaging, Handling, Labelling, Textile Industry, Food and Beverages Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | SD315DN10B400 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP20 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Functions | RS422 - PULSE/DIRECTION INTERFACE WITHOUT OSCILLATOR |
| Gross Volume Per Pack | 98.12 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1607.89 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 3.2290 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 324.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 6.6000 in |
| Height [Metric] | 6.8000 cm |
| Indication | 1 LED - ERR-1 LED - RUN |
| Item Group | 18285 |
| Length | 18.8000 in |
| Length [Metric] | 18.8000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=793306&lang=en-us |
| Returnable | N |
| Sub Brand | SD315 |
| Substitute Product Catalog Number | ESECAPCZZSPMZZ |
| Temperature Rating | 0-50 A°C |
| Type | MOTION STEPPER DRIVE |
| UNSPSC | 32151703 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 12.8000 in |
| Width [Metric] | 12.8000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Frequency Rating | 200 KHZ 24 V OPTOCOUPLER INPUT SIGNALS-200 KHZ 5 V OPTOCOUPLER INPUT SIGNALS,DC |
| Voltage Rating | 19-60 V,24...48 V - 15...10 |
| Printing, Paper, Packaging, Handling, Labelling, Textile Industry, Food and Beverages Applications |
| CE,IP20 |
| Truly simple - forget about encoder systems and commissioning software |
| A compact drive and a high accuracy motor included in the package |
| Reference values are preset and monitored by a higher level PLC or a Schneider Electric motion controller |
| 3-phase stepper motors stand for precision, power and sturdiness |
| In most cases a gearbox is not required due to the high torque |
| Extremely compact - the Lexium™ SD3 require very little space in the control cabinet |
| High Flexibility - two different power classes, different interfaces and numerous other options and accessories |
| Suitable for mains supply with 1-115 VAC and 230 VAC (50/60 Hz) |
| Feature a 5 V and a 24 V pulse/direction interface or fieldbus interfaces |
| The connection to the positioning electronics is retained even when the safe torque off function is active |
| The connection to the positioning electronics is retained even when the safe torque off function is active |