or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NQ442L2 Panelboard Interiors
SKU476423
MFGR #NQ442L2
$/ea
Square D NQ442L2 PNLBD INT NQ 225A MLO 42 CKT 3P AL,20 inch wide enclosure,225A,3 phase,42 cct,Aluminum,Interior,NQ,NQ Panelboards,Panel,UL 67
Square D NQ442L2 PNLBD INT NQ 225A MLO 42 CKT 3P AL,20 inch wide enclosure,225A,3 phase,42 cct,Aluminum,Interior,NQ,NQ Panelboards,Panel,UL 67
Alternate Catalog Number NQ442L2 Amperage Rating 225 A Application NQ PANELBOARDS ARRA Compliant N Brand Square D™ Breaker Type QB/QD/QJ/QL Bus Material Tin Plated Aluminum Buy American Compliant N Catalog Number NQ442L2 Country of Origin MX Currency USD Dimensions 38 in H x 20 in W x 5-3/4 in D Enclosure Type NEMA 1/3R/5/12 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 3378.07 Gross Volume per Pack Metric 55356.48 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0841 lb Gross Weight per Pack Metric 11.93 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 16.5100 in Housing Material Aluminum Item Group 09151 Length 96.5200 in Manufacturer Schneider Electric Material Aluminum Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55898794&lang=en-us Mounting Panel Mounting Type Panel Number Of Feeders 42 Number Of Spaces 42 Phase 3 Returnable Y Series NQ Series Short Circuit Current Rating 100 kA Size 20 INCH WIDE ENCLOSURE in Standard UL 67 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL 67PROP65:Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov Stock Status NONSTOCK Sub Brand NQ Substitute Product Catalog Number NQFTL2L Type 3-Phase UNSPSC 39121112 UPC 11 78590150786 UPC 12 785901507864 Voltage Rating 240 VAC/48 VDC Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 35.5600 in Wiring Configuration 4-Wire NQ PANELBOARDS Main lug, convertible 20 in W enclosure
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NQ442L2 |
| Amperage Rating | 225 A |
| Application | NQ PANELBOARDS |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Breaker Type | QB/QD/QJ/QL |
| Bus Material | Tin Plated Aluminum |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NQ442L2 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 38 in H x 20 in W x 5-3/4 in D |
| Enclosure Type | NEMA 1/3R/5/12 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 3378.07 |
| Gross Volume per Pack Metric | 55356.48 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0841 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 11.93 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 16.5100 in |
| Housing Material | Aluminum |
| Item Group | 09151 |
| Length | 96.5200 in |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Aluminum |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55898794&lang=en-us |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Feeders | 42 |
| Number Of Spaces | 42 |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Series | NQ Series |
| Short Circuit Current Rating | 100 kA |
| Size | 20 INCH WIDE ENCLOSURE in |
| Standard | UL 67 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL 67PROP65:Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | NQ |
| Substitute Product Catalog Number | NQFTL2L |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39121112 |
| UPC 11 | 78590150786 |
| UPC 12 | 785901507864 |
| Voltage Rating | 240 VAC/48 VDC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 35.5600 in |
| Wiring Configuration | 4-Wire |
| NQ PANELBOARDS |
| Main lug, convertible |
| 20 in W enclosure |