or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric ATV950U07N4EU ATV950 Series Variable Speed Drive, 380 to 480 V, 1.5 A, 1 hp, 10.39 in w x 11.81 in d
Schneider Electric ATV950U07N4EU ATV950 Series Variable Speed Drive, 380 to 480 V, 1.5 A, 1 hp, 10.39 in w x 11.81 in d
SKUPDW~12907000
MFGR #ATV950U07N4EU
$/ea
Schneider Electric ATV950U07N4EU, Variable Speed Drive, ATV950 Series, 380 to 480 V, 1.5 A, 1 hp, 10.39 in Width, 11.81 in Depth, 26.69 in Height, IP55 Enclosure, Wall Mounting
Schneider Electric ATV950U07N4EU, Variable Speed Drive, ATV950 Series, 380 to 480 V, 1.5 A, 1 hp, 10.39 in Width, 11.81 in Depth, 26.69 in Height, IP55 Enclosure, Wall Mounting
Alternate Catalog Number ATV950U07N4EU Application Industrial Application,Asynchronous motors,Synchronous motors ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ATV950U07N4EU Communication Modbus TCP;EtherNet/IP;Modbus serial;Ethernet;2-wire RS 485 Country of Origin CN Currency USD Current Rating 1.5 A 4 kHz heavy duty;2.2 A 4 kHz normal duty Display Local diagnostic 3 LED mono/dual colour);embedded communication status 5 LED dual colour);communication module status 2 LED dual colour);presence of voltage 1 LED red) EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 61.02 Gross Volume per Pack Metric 1000.00 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2100 lb Gross Weight per Pack Metric 21.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 54.0000 in Height [Metric] 54.0000 cm Input Voltage 380...480 V - 15...10 % Item Group 22276 Length 80.0000 in Length [Metric] 80.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=473954473&lang=en-us Mounting Wall Mount Returnable N Size 11.81 in Standard IP55 Type Variable speed drive;2 RJ45;1 RJ45 UNSPSC 39122001 Width [Metric] 39.2000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Width 39.2000 in Industrial Application,Asynchronous motors,Synchronous motors Constant torque standard;variable torque standard;optimized torque mode;16 preset speeds;Control screw terminal 0.5...1.5 mm²;line side screw terminal 4...6 mm²;motor screw terminal 4...6 mm²;DC bus screw terminal 2.5...6 mm²;1;Thermal protection motor;safe torque off motor;motor phase break motor;thermal protection drive;safe torque off drive;overheating drive;overcurrent between output phases and earth drive;overload of output voltage drive;short-circuit protection drive;motor phase break drive;overvoltages on the DC bus drive;line supply overvoltage drive;line supply undervoltage drive;line supply phase loss drive;overspeed drive;break on the control circuit drive;External supply for digital inputs 24 V DC 19-30 V), <1.25 mA overload and short-circuit protection;internal supply for reference potentiometer (1 to 10 kOhm) 10.5 V DC +/- 5 %, <10 mA overload and short-circuit protection;internal supply for digital inputs and STO 24 V DC 21-27 V), <200 mA overload and short-circuit protection Embedded Power measurement and Energy dashboard Embedded process monitoring and control Low Harmonics (THDi < 48% at 80% load or THDi < 5% with low harmonic offer) Stop and Go function to reduce energy consumption in standby mode Asset monitoring and protection Drift monitoring Easy maintenance via a Dynamic QR-Code Seamless integration with embedded Ethernet:From device to process control with the Smart Process Object From data to insights with the embedded Web Server Modular and compact design Modular and compact design Easy grid integration Embedded Control (PLC, RTU, HMI) A full set of control options Fully load tested in a controlled laboratory environment Complies with your countrys industry standards Sustainable cost savings thanks to predictive condition-based maintenance Up to 20% downtime reduction without additional investment Excellent motor performance on any type of motor in open or closed loop control Dual port Ethernet maximizes services such as connection to the control room and full process transparency
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATV950U07N4EU |
| Application | Industrial Application,Asynchronous motors,Synchronous motors |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATV950U07N4EU |
| Communication | Modbus TCP;EtherNet/IP;Modbus serial;Ethernet;2-wire RS 485 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Current Rating | 1.5 A 4 kHz heavy duty;2.2 A 4 kHz normal duty |
| Display | Local diagnostic 3 LED mono/dual colour);embedded communication status 5 LED dual colour);communication module status 2 LED dual colour);presence of voltage 1 LED red) |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 61.02 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1000.00 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 21.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 54.0000 in |
| Height [Metric] | 54.0000 cm |
| Input Voltage | 380...480 V - 15...10 % |
| Item Group | 22276 |
| Length | 80.0000 in |
| Length [Metric] | 80.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=473954473&lang=en-us |
| Mounting | Wall Mount |
| Returnable | N |
| Size | 11.81 in |
| Standard | IP55 |
| Type | Variable speed drive;2 RJ45;1 RJ45 |
| UNSPSC | 39122001 |
| Width [Metric] | 39.2000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Width | 39.2000 in |
| Industrial Application,Asynchronous motors,Synchronous motors |
| Constant torque standard;variable torque standard;optimized torque mode;16 preset speeds;Control screw terminal 0.5...1.5 mm²;line side screw terminal 4...6 mm²;motor screw terminal 4...6 mm²;DC bus screw terminal 2.5...6 mm²;1;Thermal protection motor;safe torque off motor;motor phase break motor;thermal protection drive;safe torque off drive;overheating drive;overcurrent between output phases and earth drive;overload of output voltage drive;short-circuit protection drive;motor phase break drive;overvoltages on the DC bus drive;line supply overvoltage drive;line supply undervoltage drive;line supply phase loss drive;overspeed drive;break on the control circuit drive;External supply for digital inputs 24 V DC 19-30 V), <1.25 mA overload and short-circuit protection;internal supply for reference potentiometer (1 to 10 kOhm) 10.5 V DC +/- 5 %, <10 mA overload and short-circuit protection;internal supply for digital inputs and STO 24 V DC 21-27 V), <200 mA overload and short-circuit protection |
| Embedded Power measurement and Energy dashboard |
| Embedded process monitoring and control |
| Low Harmonics (THDi < 48% at 80% load or THDi < 5% with low harmonic offer) |
| Stop and Go function to reduce energy consumption in standby mode |
| Asset monitoring and protection |
| Drift monitoring |
| Easy maintenance via a Dynamic QR-Code |
| Seamless integration with embedded Ethernet:From device to process control with the Smart Process Object |
| From data to insights with the embedded Web Server |
| Modular and compact design |
| Modular and compact design |
| Easy grid integration |
| Embedded Control (PLC, RTU, HMI) |
| A full set of control options |
| Fully load tested in a controlled laboratory environment |
| Complies with your countrys industry standards |
| Sustainable cost savings thanks to predictive condition-based maintenance |
| Up to 20% downtime reduction without additional investment |
| Excellent motor performance on any type of motor in open or closed loop control |
| Dual port Ethernet maximizes services such as connection to the control room and full process transparency |