or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SPC® MRO Plus® MRO100 3-Ply Heavyweight Absorbent Pad, 19 in L x 15 in W, 26 gal/bale Absorption, Polypropylene
Custom_Product_Images_Illustration
SPC® MRO Plus® MRO100 3-Ply Heavyweight Absorbent Pad, 19 in L x 15 in W, 26 gal/bale Absorption, Polypropylene
SKU46752
MFGR #MRO100
Your Cost: $109.99/ea
SPC® MRO Plus® Absorbent Pad, 3-Ply Heavyweight, 19 in Length, 15 in Width, 26 gal/bale Absorption Capacity, Fluids Absorbed: Universal, Polypropylene, Gray
SPC® MRO Plus® Absorbent Pad, 3-Ply Heavyweight, 19 in Length, 15 in Width, 26 gal/bale Absorption Capacity, Fluids Absorbed: Universal, Polypropylene, Gray
Absorbs Universal Absorption Capacity 26 gal Alternate Catalog Number 107720 Application Absorbents and Spill Control ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number MRO100 Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Fluids Absorbed Universal Gross Weight Per Pack 17.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 7.94 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 5603949090 Height 16.25 in Height [Metric] 41.2750 cm Length 19.50 in Length [Metric] 49.5300 cm Material Polypropylene Perforations Perforated Series MRO Plus® Sorbent Type Pad Standard EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) Standards EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) Sub Brand MRO Plus® Type 3-Ply Dimpled Heavyweight Medium Linting Perforated UNSPSC 47131909 UPC 11 66270622101 UPC 12 66270622101 Width 15.50 in Width [Metric] 39.3700 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Brady® SPC® Manufacturer Sorbent Products Co., Inc.
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Absorbs | Universal |
| Absorption Capacity | 26 gal |
| Alternate Catalog Number | 107720 |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | MRO100 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fluids Absorbed | Universal |
| Gross Weight Per Pack | 17.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.94 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 5603949090 |
| Height | 16.25 in |
| Height [Metric] | 41.2750 cm |
| Length | 19.50 in |
| Length [Metric] | 49.5300 cm |
| Material | Polypropylene |
| Perforations | Perforated |
| Series | MRO Plus® |
| Sorbent Type | Pad |
| Standard | EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii); OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) |
| Standards | EPA 40 CFR 112.7(c)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.120(j)(1)(vii)OSHA 29 CFR 1910.22(a)(2) |
| Sub Brand | MRO Plus® |
| Type | 3-Ply Dimpled Heavyweight Medium Linting Perforated |
| UNSPSC | 47131909 |
| UPC 11 | 66270622101 |
| UPC 12 | 66270622101 |
| Width | 15.50 in |
| Width [Metric] | 39.3700 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Brady® SPC® |
| Manufacturer | Sorbent Products Co., Inc. |