or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SIRIUS 3TX7112-1DC03C Socket Relay, 8 Pins, DPDT Contact Form, 24 VDC Coil
SKU584750
MFGR #3TX7112-1DC03C
$/ea
SIEMENS 3TX7112-1DC03C DPDT Octal 16A Flag 24D
SIEMENS 3TX7112-1DC03C DPDT Octal 16A Flag 24D
Alternate Catalog Number US2:3TX71121DC03C Amperage Rating 10 A ARRA Compliant C Base Type Octal/Plug-In Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3TX7112-1DC03C Coil Voltage 24 VDC Contact Form DPDT Contact Rating 16 A at 240/120/28 VAC Country of Origin CN Currency USD Dimensions 1.39 in H x 1.38 in W x 2.29 in D Enclosure Type IP40 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 6.97 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490080 Height 1.5500 in Height [Metric] 3.9370 cm Length 2.9000 in Length [Metric] 7.3660 cm Manufacturer Siemens Mounting Type Plug-In Number of Pins 8 Power Rating 0.9 W Returnable Y Standards UL ListedRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Temperature Rating -40 to 55 °C Type Basic Standard UNSPSC 39122326 UPC 11 75455497019 UPC 12 754554970196 Width 1.5500 in Width [Metric] 3.9370 cm Uses socket 3TX7144-1E2 or 3TX7144-4E2 16 A at 240 VAC, 16 A at 120 VAC, 16 A at 28 VAC contact rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:3TX71121DC03C |
| Amperage Rating | 10 A |
| ARRA Compliant | C |
| Base Type | Octal/Plug-In |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3TX7112-1DC03C |
| Coil Voltage | 24 VDC |
| Contact Form | DPDT |
| Contact Rating | 16 A at 240/120/28 VAC |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.39 in H x 1.38 in W x 2.29 in D |
| Enclosure Type | IP40 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 6.97 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490080 |
| Height | 1.5500 in |
| Height [Metric] | 3.9370 cm |
| Length | 2.9000 in |
| Length [Metric] | 7.3660 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | Plug-In |
| Number of Pins | 8 |
| Power Rating | 0.9 W |
| Returnable | Y |
| Standards | UL ListedRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Temperature Rating | -40 to 55 °C |
| Type | Basic Standard |
| UNSPSC | 39122326 |
| UPC 11 | 75455497019 |
| UPC 12 | 754554970196 |
| Width | 1.5500 in |
| Width [Metric] | 3.9370 cm |
| Uses socket 3TX7144-1E2 or 3TX7144-4E2 |
| 16 A at 240 VAC, 16 A at 120 VAC, 16 A at 28 VAC contact rating |