or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SIRIUS 3RT2025-1AK60 Power Contactor 3RT2025-1AK60, 120 VAC Coil, 16 A Max Load, 3NO, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
SIRIUS 3RT2025-1AK60 Power Contactor 3RT2025-1AK60, 120 VAC Coil, 16 A Max Load, 3NO, 3 Poles
SKU788685
MFGR #3RT20251AK60
$/ea
SIEMENS 3RT20251AK60 CONTACTOR_AC_3RT2025-1AK60_7.5kW_12
SIEMENS 3RT20251AK60 CONTACTOR_AC_3RT2025-1AK60_7.5kW_12
Alternate Catalog Number 3RT2025-1AK60 ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3RT20251AK60 Coil Power Rating 6.5/7.9/67/68 VA Coil Voltage 110/120 VAC Contact Configuration 1NO-1NC Country of Origin DE Currency USD Dimensions 85 mm H x 45 mm W x 97 mm D Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 30.57 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.41 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 3.5500 in Height [Metric] 9.0170 cm Length 4.1000 in Length [Metric] 10.4140 cm Manufacturer Siemens Maximum Load Current 17 A Mounting Type DIN Rail/Snap-On/Threaded Number of Auxiliary Contacts 2 Number Of Poles 3 Operating Cycles 10000000 Operating Temperature -25 to 60 Replaced Catalog Number 3RT1025-1AK60 Returnable Y Size S0 Standards RoHS CompliantCCC CertifiedCSA CertifiedUL ListedEAC ApprovedC-TickCE CertifiedABS ApprovedBureau Veritas CertifiedLRS ListedPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL ApprovedVDE Approved Stock Status NORMALLY STOCKED Terminal Type Screw Type Standard UNSPSC 39121529 UPC 11 66264391423 UPC 12 662643914238 Wattage 7.5 kW Width 2.1000 in Width [Metric] 5.3340 cm 68 VA at 50 Hz/67 VA at 60 Hz (pick-up), 7.9 VA at 50 Hz/6.5 VA at 60 Hz (holding) magnet coil at AC 0.25 at 50 Hz/0.28 at 60 Hz (holding), 0.72 at 50 Hz/0.74 at 60 Hz (closing) power factor Screw and snap-on mounting onto 35 mm standard mounting rail 10000000 of contactor/typical, 5000000 of the contactor with added electronics compatible auxiliary switch block typical, 10000000 of the contactor with added auxiliary switch block typical
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RT2025-1AK60 |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RT20251AK60 |
| Coil Power Rating | 6.5/7.9/67/68 VA |
| Coil Voltage | 110/120 VAC |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 85 mm H x 45 mm W x 97 mm D |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 30.57 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.41 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 3.5500 in |
| Height [Metric] | 9.0170 cm |
| Length | 4.1000 in |
| Length [Metric] | 10.4140 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Maximum Load Current | 17 A |
| Mounting Type | DIN Rail/Snap-On/Threaded |
| Number of Auxiliary Contacts | 2 |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 10000000 |
| Operating Temperature | -25 to 60 |
| Replaced Catalog Number | 3RT1025-1AK60 |
| Returnable | Y |
| Size | S0 |
| Standards | RoHS CompliantCCC CertifiedCSA CertifiedUL ListedEAC ApprovedC-TickCE CertifiedABS ApprovedBureau Veritas CertifiedLRS ListedPRS CertifiedRINA CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL ApprovedVDE Approved |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39121529 |
| UPC 11 | 66264391423 |
| UPC 12 | 662643914238 |
| Wattage | 7.5 kW |
| Width | 2.1000 in |
| Width [Metric] | 5.3340 cm |
| 68 VA at 50 Hz/67 VA at 60 Hz (pick-up), 7.9 VA at 50 Hz/6.5 VA at 60 Hz (holding) magnet coil at AC |
| 0.25 at 50 Hz/0.28 at 60 Hz (holding), 0.72 at 50 Hz/0.74 at 60 Hz (closing) power factor |
| Screw and snap-on mounting onto 35 mm standard mounting rail |
| 10000000 of contactor/typical, 5000000 of the contactor with added electronics compatible auxiliary switch block typical, 10000000 of the contactor with added auxiliary switch block typical |