or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Louisville Ladder
Louisville® FM1416HD FM1400HD Type IAA Non-Conductive Twin Front Step Ladder, 16 ft H Ladder, 375 lb Load, Fiberglass
Custom_Product_Images_Illustration
Louisville Ladder
Louisville® FM1416HD FM1400HD Type IAA Non-Conductive Twin Front Step Ladder, 16 ft H Ladder, 375 lb Load, Fiberglass
SKU1160626
MFGR #FM1416HD
Your Cost: $866.94/ea
List: Louisville® Step Ladder, Type IAA Non-Conductive Twin Front, Series: FM1400HD, 16 ft Ladder Height, 375 lb, ANSI Code: A14.5, Fiberglass, 113-3/8 in Base Spread, 34-1/2 in Bottom Width, Anti-Slip Tread
Louisville® Step Ladder, Type IAA Non-Conductive Twin Front, Series: FM1400HD, 16 ft Ladder Height, 375 lb, ANSI Code: A14.5, Fiberglass, 113-3/8 in Base Spread, 34-1/2 in Bottom Width, Anti-Slip Tread
ANSI Code A14.5 Base Spread 111-1/2 in Bottom Width 34-9/16 in Catalog Number FM1416HD Country of Origin USA Gross Weight Per Pack 84.0000 lb Ladder Height 16 ft Load Capacity 375 lb Material Fiberglass Number Of Steps 13 Series FM1400HD Standards CSA Certified, ANSI A14.5, OSHA Standard Tread Anti-Slip Type Ribbed Type IAA UNSPSC 30191501 UPC 11 72886508932 UPC 12 72886508932 Stock Status NONSTOCK Brand Louisville Ladder Manufacturer Louisville Ladder, Inc. Features: Da Boot For Slip Resistant Footing; Heavy Gauge Steel Hinges; Inside Spreader Braces; Heavy Duty Gusset Bracing; Riveted Step Construction; Series: FM1400HD; Actual Cubic Ft: 23.600 CU-ft; Approx. Spread: 111-1/2 IN 3 in rung DaBoot for slip resistant footing Heavy gauge steel hinges Inside spreader braces Riveted step construction Actual cubic ft 23.600 cu-ft Heavy duty gusset bracing The duty rating is per side Standard step rung 3 in step depth 11 ft 5 in H maximum standing 17 ft 10 in maximum reach 169-1/4 in H x 34-1/2 in W x 8-5/8 in D closed dimension 29-1/7 in closed cubic feet
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | A14.5 |
| Base Spread | 111-1/2 in |
| Bottom Width | 34-9/16 in |
| Catalog Number | FM1416HD |
| Country of Origin | USA |
| Gross Weight Per Pack | 84.0000 lb |
| Ladder Height | 16 ft |
| Load Capacity | 375 lb |
| Material | Fiberglass |
| Number Of Steps | 13 |
| Series | FM1400HD |
| Standards | CSA Certified, ANSI A14.5, OSHA Standard |
| Tread | Anti-Slip |
| Type | Ribbed Type IAA |
| UNSPSC | 30191501 |
| UPC 11 | 72886508932 |
| UPC 12 | 72886508932 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Louisville Ladder |
| Manufacturer | Louisville Ladder, Inc. |
| Features: Da Boot For Slip Resistant Footing; Heavy Gauge Steel Hinges; Inside Spreader Braces; Heavy Duty Gusset Bracing; Riveted Step Construction; Series: FM1400HD; Actual Cubic Ft: 23.600 CU-ft; Approx. Spread: 111-1/2 IN |
| 3 in rung |
| DaBoot for slip resistant footing |
| Heavy gauge steel hinges |
| Inside spreader braces |
| Riveted step construction |
| Actual cubic ft 23.600 cu-ft |
| Heavy duty gusset bracing |
| The duty rating is per side |
| Standard step rung |
| 3 in step depth |
| 11 ft 5 in H maximum standing |
| 17 ft 10 in maximum reach |
| 169-1/4 in H x 34-1/2 in W x 8-5/8 in D closed dimension |
| 29-1/7 in closed cubic feet |