or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems Hubbellock® HBL21415B Grounding Locking Plug, 600 VAC/250 VDC, 20/30 A, 3 Poles, 4 Wires, Black/White
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems Hubbellock® HBL21415B Grounding Locking Plug, 600 VAC/250 VDC, 20/30 A, 3 Poles, 4 Wires, Black/White
SKU26235
MFGR #HBL21415B
Your Cost: $262.56/ea
Wiring Device-Kellems Hubbellock® Locking Plug, Grounding, 600 VAC/250 VDC, 20/30 A, 3 Poles, 4 Wires, Industrial Grade, IP30 Enclosure, 0.63 to 1.2 in Cord Dia, -40 to 75 deg C, Screw Terminal, Nylon, Black/White, 2-21/64 in Dia x 5-5/8 in L
Wiring Device-Kellems Hubbellock® Locking Plug, Grounding, 600 VAC/250 VDC, 20/30 A, 3 Poles, 4 Wires, Industrial Grade, IP30 Enclosure, 0.63 to 1.2 in Cord Dia, -40 to 75 deg C, Screw Terminal, Nylon, Black/White, 2-21/64 in Dia x 5-5/8 in L
Amperage Rating 20/30 A Application Heavy Duty Industrial ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBL21415B Color Black/White Cord Type All Portable Country of Origin US Currency USD Enclosure IP30 EU RoHS Indicator C Grade Industrial Gross Weight Per Pack 0.4200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.19 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694020 Height 2.70 in Height [Metric] 6.8580 cm Length 9.20 in Length [Metric] 23.3680 cm Manufacturer Hubbell Material Nylon Mounting Cord Mounted NEMA Rating Non-NEMA Number Of Poles 3 Number of Wires 4 Phase 3 Returnable Y Standard Certified to CSA Standard;Listed to UL Standard Standards UL 498, UL 94 Flammability RatingCSA 22.2 No. 0.6 Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand Hubbellock Terminal Type Pressure Screw Type Plugs UNSPSC 39121402 UPC 11 78358501727 UPC 12 783585017273 Width 2.80 in Width [Metric] 7.1120 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 20/30 A |
| Application | Heavy Duty Industrial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL21415B |
| Color | Black/White |
| Cord Type | All Portable |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP30 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Grade | Industrial |
| Gross Weight Per Pack | 0.4200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.19 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694020 |
| Height | 2.70 in |
| Height [Metric] | 6.8580 cm |
| Length | 9.20 in |
| Length [Metric] | 23.3680 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Nylon |
| Mounting | Cord Mounted |
| NEMA Rating | Non-NEMA |
| Number Of Poles | 3 |
| Number of Wires | 4 |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | Certified to CSA Standard;Listed to UL Standard |
| Standards | UL 498, UL 94 Flammability RatingCSA 22.2 No. 0.6 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | Hubbellock |
| Terminal Type | Pressure Screw |
| Type | Plugs |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC 11 | 78358501727 |
| UPC 12 | 783585017273 |
| Width | 2.80 in |
| Width [Metric] | 7.1120 cm |