or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL® Circuit-Lock® HBL530MI5W Female Grounding Industrial Grade Standard Unfused Pin and Sleeve Mechanical Interlock, 347/600 VAC, 30 A, 4 Poles, 5 Wires
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL® Circuit-Lock® HBL530MI5W Female Grounding Industrial Grade Standard Unfused Pin and Sleeve Mechanical Interlock, 347/600 VAC, 30 A, 4 Poles, 5 Wires
SKU978022
MFGR #HBL530MI5W
Your Cost: $1,778.22/ea
Hubbell® revolutionary Circuit-Lock® interlock incorporates the disconnect switch and receptacle in one compact, non-metallic and economical unit. Removing the plug and locking it out provides a visual means of verifying equipment has been disconnected. All Circuit-Lock® mechanical interlocks can be locked out as a method of compliance with the OSHA lockout tagout regulation. The switch cannot be turned ON until the plug is completely engaged and the plug cannot be removed until the switch is turned OFF. At the same time, it eliminates the possibility of making or breaking the circuit under load or making a casual or ''lazy'' connection. The non-metallic enclosure can be connected to the metallic conduit and not interfere with the ground continuity.
Hubbell® revolutionary Circuit-Lock® interlock incorporates the disconnect switch and receptacle in one compact, non-metallic and economical unit. Removing the plug and locking it out provides a visual means of verifying equipment has been disconnected. All Circuit-Lock® mechanical interlocks can be locked out as a method of compliance with the OSHA lockout tagout regulation. The switch cannot be turned ON until the plug is completely engaged and the plug cannot be removed until the switch is turned OFF. At the same time, it eliminates the possibility of making or breaking the circuit under load or making a casual or ''lazy'' connection. The non-metallic enclosure can be connected to the metallic conduit and not interfere with the ground continuity.
Amperage Rating 30 A Application High Ampacity Watertight Connections ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBL530MI5W Color Black Country of Origin PR Currency USD Enclosure IP67 EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 6.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.90 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 7.20 in Height [Metric] 18.2880 cm Length 12.30 in Length [Metric] 31.2420 cm Manufacturer Hubbell Material Thermoplastic Mounting Screw Mount NEMA Rating Non-NEMA Number Of Poles 4 Number of Wires 5 Phase 3 Returnable N Standard UL LISTED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantCSA CertifiedIEC 309-1/309-2UL 498 Stock Status NONSTOCK Sub Brand IEC 309 Pin and Sleeve Devices Type Mechanical Interlock UNSPSC 39121406 UPC 11 78358540612 UPC 12 783585406121 Width 7.90 in Width [Metric] 20.0660 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | High Ampacity Watertight Connections |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL530MI5W |
| Color | Black |
| Country of Origin | PR |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP67 |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 6.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.90 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 7.20 in |
| Height [Metric] | 18.2880 cm |
| Length | 12.30 in |
| Length [Metric] | 31.2420 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | Non-NEMA |
| Number Of Poles | 4 |
| Number of Wires | 5 |
| Phase | 3 |
| Returnable | N |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantCSA CertifiedIEC 309-1/309-2UL 498 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | IEC 309 Pin and Sleeve Devices |
| Type | Mechanical Interlock |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 78358540612 |
| UPC 12 | 783585406121 |
| Width | 7.90 in |
| Width [Metric] | 20.0660 cm |