or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell® HBLC40123TT Heavy Duty Cord Reel, 125 VAC, 15 A, 40 FT Cord, 12 AWG Conductor
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems
Hubbell® HBLC40123TT Heavy Duty Cord Reel, 125 VAC, 15 A, 40 FT Cord, 12 AWG Conductor
SKU323426
MFGR #HBLC40123TT
Your Cost: $555.69/ft
Hubbell® Cord Reel, Heavy Duty, 125 VAC, 15 A, 40 ft Cord, 12 AWG Conductor, Yellow Cord, Commercial Grade, Plastic, Black, 15.51 in H x 11.75 in W. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Hubbell® Cord Reel, Heavy Duty, 125 VAC, 15 A, 40 ft Cord, 12 AWG Conductor, Yellow Cord, Commercial Grade, Plastic, Black, 15.51 in H x 11.75 in W. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Amperage Rating 15 A Application Bench, Ceiling and Wall Mounted ARRA Compliant C Base Optional Buy American Compliant C Cable Active Length 40 Ft Cable Inactive Length 24 Cable Type #12/3 SJTW Catalog Number HBLC40123TT Color Black Conductor Size 12 AWG Construction Non-metallic Cord Color Black Cord Length 40 ft Country of Origin US Currency USD Dimensions 14.62 in H x 5.26 in D Duty Heavy Duty EU RoHS Indicator N Feeder Cord 12/3 SJTW Grade Commercial Gross Weight Per Pack 7.3900 lb Gross Weight per Pack Metric 3.35 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544429090 Height 6.50 in Height [Metric] 16.5100 cm Jacket Color Black Length 14.40 in Length [Metric] 36.5760 cm Material Steel NEMA Color Black Plug Type NEMA 5-15P Receptacle Type NEMA 5-15R Reel Frame Steel Reel Mounting Type Bench/Ceiling Returnable Y Standard UL 355 Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 355 Sub Brand Commercial Reels Type Reel With Triple Tap Outlet, Black UNSPSC 26121635 UPC 11 78358552484 UPC 12 783585524849 Voltage Rating 125 VAC Width 13.10 in Width [Metric] 33.2740 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Bench, Ceiling and Wall Mounted Ratchet Lock and be Enabled/Disabled The commercial reels feature thermoplastic construction and have a 125 VAC rating with SJT type cord Reels supplied with 2 ft power supply cord and molded on straight blade 15 A plug Ratchet lock and be enabled/disabled 2 ft inactive cable length Optional base
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | Bench, Ceiling and Wall Mounted |
| ARRA Compliant | C |
| Base | Optional |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Active Length | 40 Ft |
| Cable Inactive Length | 24 |
| Cable Type | #12/3 SJTW |
| Catalog Number | HBLC40123TT |
| Color | Black |
| Conductor Size | 12 AWG |
| Construction | Non-metallic |
| Cord Color | Black |
| Cord Length | 40 ft |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 14.62 in H x 5.26 in D |
| Duty | Heavy Duty |
| EU RoHS Indicator | N |
| Feeder Cord | 12/3 SJTW |
| Grade | Commercial |
| Gross Weight Per Pack | 7.3900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.35 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544429090 |
| Height | 6.50 in |
| Height [Metric] | 16.5100 cm |
| Jacket Color | Black |
| Length | 14.40 in |
| Length [Metric] | 36.5760 cm |
| Material | Steel |
| NEMA Color | Black |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Reel Frame | Steel |
| Reel Mounting Type | Bench/Ceiling |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 355 Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL 355 |
| Sub Brand | Commercial Reels |
| Type | Reel With Triple Tap Outlet, Black |
| UNSPSC | 26121635 |
| UPC 11 | 78358552484 |
| UPC 12 | 783585524849 |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Width | 13.10 in |
| Width [Metric] | 33.2740 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Bench, Ceiling and Wall Mounted |
| Ratchet Lock and be Enabled/Disabled |
| The commercial reels feature thermoplastic construction and have a 125 VAC rating with SJT type cord |
| Reels supplied with 2 ft power supply cord and molded on straight blade 15 A plug |
| Ratchet lock and be enabled/disabled |
| 2 ft inactive cable length |
| Optional base |