or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
B-Line Qwik-Latch™ BCH32 Cable J-Hook, 2 in, For Use With 5/5e/6f Fiber Optic Cable, 30 lb Load, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
B-Line Qwik-Latch™ BCH32 Cable J-Hook, 2 in, For Use With 5/5e/6f Fiber Optic Cable, 30 lb Load, Steel
SKU15700
MFGR #BCH32
$/ea
B-Line Qwik-Latch™ Cable J-Hook, 2 in, 30 lb, For Use With: 5/5e/6f Fiber Optic Cable, Steel, Pre-Galvanized
B-Line Qwik-Latch™ Cable J-Hook, 2 in, 30 lb, For Use With: 5/5e/6f Fiber Optic Cable, Steel, Pre-Galvanized
Alternate Catalog Number 78101104717 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number BCH32 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Pre-Galvanized Gross Weight Per Pack 0.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.35 in Height [Metric] 11.0541 cm Length 2.08 in Length [Metric] 5.2934 cm Load Capacity 30 lb Returnable Y Size 2 in Standard UL (CANADA AND US) Standards cULus Listed Sub Brand B-Line series Type Cable Hook UNSPSC 31162606 UPC 11 78101104717 UPC 12 781011047177 Width 1.62 in Width [Metric] 4.1148 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand B-Line Manufacturer Eaton Material Steel Suitable For Use With 5/5e/6f Fiber Optic Cable Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketCommercial / Institutional Buildings / Structures - Lighting and Lighting ControlsDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other Hook Size 2 in 80 4-pair UTP Supports all category 5/5e/6, fiber optic, inner duct, and low voltage cabling requirements Exclusive Qwik-Latch cable retainers provide secure containment of cables and are included in each box of cable hooks Quick open and close design for adding and removing cable runs Plenum-rated Qwik-Latch is more economical than plenum-rated cable ties
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 78101104717 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BCH32 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Pre-Galvanized |
| Gross Weight Per Pack | 0.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.35 in |
| Height [Metric] | 11.0541 cm |
| Length | 2.08 in |
| Length [Metric] | 5.2934 cm |
| Load Capacity | 30 lb |
| Returnable | Y |
| Size | 2 in |
| Standard | UL (CANADA AND US) |
| Standards | cULus Listed |
| Sub Brand | B-Line series |
| Type | Cable Hook |
| UNSPSC | 31162606 |
| UPC 11 | 78101104717 |
| UPC 12 | 781011047177 |
| Width | 1.62 in |
| Width [Metric] | 4.1148 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | B-Line |
| Manufacturer | Eaton |
| Material | Steel |
| Suitable For Use With | 5/5e/6f Fiber Optic Cable |
| Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial/Inst Bldg Strctures - AftermarketCommercial / Institutional Buildings / Structures - Lighting and Lighting ControlsDatacenters - IT Space: Enterprise / Server Room / Network ClosetCommercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other |
| Hook Size 2 in |
| 80 4-pair UTP |
| Supports all category 5/5e/6, fiber optic, inner duct, and low voltage cabling requirements |
| Exclusive Qwik-Latch cable retainers provide secure containment of cables and are included in each box of cable hooks |
| Quick open and close design for adding and removing cable runs |
| Plenum-rated Qwik-Latch is more economical than plenum-rated cable ties |