B-Line B261-18ZN 45 deg Knee Brace, 2 Holes, 18 in L, Steel Strip
Custom_Product_Images_Illustration
SKU15966
MFGR #B261-18ZN
B-Line Knee Brace, 45 deg, 450 lb, 2 Holes, 18 in Length, 14-7/16 in Depth, Steel Strip, Zinc Plated
Alternate Catalog Number
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
B261-18ZN
Country of Origin
US
Currency
EU RoHS Indicator
Finish
Zinc Plated
Gross Weight Per Pack
2.1700 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.06
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
14.43 in
45.7200 cm
Load Capacity
450 lb
Number Of Holes
2
Returnable
Y
Series
B261
Size
18 in Length
Standard
Not Applicable
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant
Sub Brand
B-Line series
Type
45 deg
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Width [Metric]
Stock Status
NORMALLY STOCKED
Brand
B-Line
Manufacturer
Eaton
Length
18.00 in
Material
Steel
Width
1.62 in