Appleton® N1D75-15B Intraground® N1 Explosionproof Enclosed Circuit Breaker, 120/240 VAC, 15 A, 1 Pole, Thermal Trip
SKU451658
MFGR #N1D75-15B
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
N1D75-15B
Country of Origin
MX
Currency
Depth
5.63 in
Electrical Ratings
15 A 120/240 VAC
EU RoHS Indicator
C
Finish
PTFE/Mylar®
Gross Weight Per Pack
4.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.81
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
6.00 in
Height [Metric]
15.2400 cm
Length
7.00 in
Length [Metric]
17.7800 cm
Material
Thermoplastic Polyetherimide
Mounting Type
Surface
NEMA Rating
NEMA 3R/4X/12/7CD
Series
N1 Series
Standards
UL 1203UL File No. E59122NEC Class I, Div 1 and 2, Groups C, DRoHS Compliant
Type
Bolted Dead End Non-Factory Sealed Non-Metallic
Width
7.00 in