or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SolaHD SHP Modular Power Supply, 380/400 VAC Input, 24 VDC Output, 1500 W, 3 x 1.6 A, DIN Rail Mount
Custom_Product_Images_Illustration
SolaHD SHP Modular Power Supply, 380/400 VAC Input, 24 VDC Output, 1500 W, 3 x 1.6 A, DIN Rail Mount
SKU820744
MFGR #SH304QS0Z
Your Cost: $2,703.73/ea
This new generation of high power, intelligent modular power supplies, range from 1500 through 4920 watts and were designed for optimum flexibility. The modular design makes these units easy to customize for unusual voltage and power combinations, and the intelligent modules allow the use of I2C or CANBUS/RS485 communication to monitor and control many attributes of the power supply. All units have power factor corrected inputs, an end mounted fan for cooling and a variety of built-in signals and controls. High reliability and a flexible design make these power supplies an excellent choice for process control and semiconductor fabrication applications.
This new generation of high power, intelligent modular power supplies, range from 1500 through 4920 watts and were designed for optimum flexibility. The modular design makes these units easy to customize for unusual voltage and power combinations, and the intelligent modules allow the use of I2C or CANBUS/RS485 communication to monitor and control many attributes of the power supply. All units have power factor corrected inputs, an end mounted fan for cooling and a variety of built-in signals and controls. High reliability and a flexible design make these power supplies an excellent choice for process control and semiconductor fabrication applications.
Application Industrial Machine Control and Process, Conveying Equipment, Material Handling, Packaging Equipment ARRA Compliant N Buy American Compliant N Cable Size 16 - 10 AWG Solid AWG Case Material Metal Catalog Number SH304QS0Z Country of Origin PH Currency USD Depth 4.66 in Efficiency 94.00 PCT Environmental Conditions 90 RH Humidity Range PCT EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Hz Fuse Rating Internally Fused Gross Weight Per Pack 12.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 5.47 Gross Weight UOM Metric kg Height 10.40 in Height [Metric] 26.4160 cm Length 19.00 in Length [Metric] 48.2600 cm Material Metal Mounting DIN Rail Phase 3 Series SHP Standard UL (CANADA AND US), UL 508, UL 60950, CUL, CSA-C22.2, CE Standards RoHS CompliantCE CertifiedCSA C22.2 No. 60950-1cUL ListedUL 508 File No. E137632UL 60950 Type Heavy Duty Compact UNSPSC 39121004 UPC 11 78347286886 UPC 12 783472868865 Voltage Rating 400 VAC Wattage 78 W Width 12.80 in Width [Metric] 32.5120 cm Stock Status NONSTOCK Brand SolaHD™ Manufacturer Emerson Amperage Rating 3 x 1.6 A Input Voltage 380/400 VAC Mounting Type DIN Rail Output Voltage 24 VDC Power Rating 1500 W Industrial Machine Control and Process, Conveying Equipment, Material Handling, Packaging Equipment Compact packaging to save space on the DIN rail, Visual diagnostic LEDs for input and output status at a glance, High MTBF means high reliability and long life, Higher efficiency saves energy and lowers amount of heat generated in panel, PowerBoostTM overload capability to start high inrush loads, Accepts Universal voltage 85-264 Vac, 50/60 Hz input, Active Power Factor Correction, Patented DIN rail mounting clip, User Adjustable output voltage accessible via front face, Parallel capability standard, Large, rugged, accessible screw terminals. Compact packaging to save space on the DIN rail Visual diagnostic LEDs for input and output status at a glance High MTBF means high reliability and long life Higher efficiency saves energy and lowers amount of heat generated in panel PowerBoost™ overload capability to start high inrush loads Active power factor correction User adjustable output voltage accessible via front face Parallel capability standard, large, rugged, accessible screw terminals Configurable output UP/DOWN sequencing Modular Construction Configurable input and output OK signals and indicators Programmable voltage, current limit, inhibit/enable through I2C Heavy duty 90 RH humidity range PCT -40 to 70 deg C operating 85% efficiency 24 V at 62 A Single phase
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Industrial Machine Control and Process, Conveying Equipment, Material Handling, Packaging Equipment |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Size | 16 - 10 AWG Solid AWG |
| Case Material | Metal |
| Catalog Number | SH304QS0Z |
| Country of Origin | PH |
| Currency | USD |
| Depth | 4.66 in |
| Efficiency | 94.00 PCT |
| Environmental Conditions | 90 RH Humidity Range PCT |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Fuse Rating | Internally Fused |
| Gross Weight Per Pack | 12.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.47 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 10.40 in |
| Height [Metric] | 26.4160 cm |
| Length | 19.00 in |
| Length [Metric] | 48.2600 cm |
| Material | Metal |
| Mounting | DIN Rail |
| Phase | 3 |
| Series | SHP |
| Standard | UL (CANADA AND US), UL 508, UL 60950, CUL, CSA-C22.2, CE |
| Standards | RoHS CompliantCE CertifiedCSA C22.2 No. 60950-1cUL ListedUL 508 File No. E137632UL 60950 |
| Type | Heavy Duty Compact |
| UNSPSC | 39121004 |
| UPC 11 | 78347286886 |
| UPC 12 | 783472868865 |
| Voltage Rating | 400 VAC |
| Wattage | 78 W |
| Width | 12.80 in |
| Width [Metric] | 32.5120 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | SolaHD™ |
| Manufacturer | Emerson |
| Amperage Rating | 3 x 1.6 A |
| Input Voltage | 380/400 VAC |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Output Voltage | 24 VDC |
| Power Rating | 1500 W |
| Industrial Machine Control and Process, Conveying Equipment, Material Handling, Packaging Equipment |
| Compact packaging to save space on the DIN rail, Visual diagnostic LEDs for input and output status at a glance, High MTBF means high reliability and long life, Higher efficiency saves energy and lowers amount of heat generated in panel, PowerBoostTM overload capability to start high inrush loads, Accepts Universal voltage 85-264 Vac, 50/60 Hz input, Active Power Factor Correction, Patented DIN rail mounting clip, User Adjustable output voltage accessible via front face, Parallel capability standard, Large, rugged, accessible screw terminals. |
| Compact packaging to save space on the DIN rail |
| Visual diagnostic LEDs for input and output status at a glance |
| High MTBF means high reliability and long life |
| Higher efficiency saves energy and lowers amount of heat generated in panel |
| PowerBoost™ overload capability to start high inrush loads |
| Active power factor correction |
| User adjustable output voltage accessible via front face |
| Parallel capability standard, large, rugged, accessible screw terminals |
| Configurable output UP/DOWN sequencing |
| Modular Construction |
| Configurable input and output OK signals and indicators |
| Programmable voltage, current limit, inhibit/enable through I2C |
| Heavy duty |
| 90 RH humidity range PCT |
| -40 to 70 deg C operating |
| 85% efficiency |
| 24 V at 62 A |
| Single phase |