or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric 9001SKR1U Harmony™ 9001SK Type SK Non-Illuminated Pushbutton With Set of 7 Color Caps, 30 mm
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric 9001SKR1U Harmony™ 9001SK Type SK Non-Illuminated Pushbutton With Set of 7 Color Caps, 30 mm
SKU33361
MFGR #9001SKR1U
$/ea
Schneider Electric 9001SKR1U 30MM PUSH BUTTON FULL GUARD,30mm Round,600V,Harmony,Momentary,NEMA 1/2/3/3R/4/4X/6/12/13,No Contact Blocks,Non-Illuminated,Panel,Pushbutton,UL File Number E42259 CCN NKCR - CSA File Number LR24590 Class 3211-03 - CE Marked,Water tight, Dust tight, Oil tight and Corrosion Resistant (Indoor/Outdoor)
Schneider Electric 9001SKR1U 30MM PUSH BUTTON FULL GUARD,30mm Round,600V,Harmony,Momentary,NEMA 1/2/3/3R/4/4X/6/12/13,No Contact Blocks,Non-Illuminated,Panel,Pushbutton,UL File Number E42259 CCN NKCR - CSA File Number LR24590 Class 3211-03 - CE Marked,Water tight, Dust tight, Oil tight and Corrosion Resistant (Indoor/Outdoor)
Action Momentary Actuator flush, unmarked; spring return Alternate Catalog Number 9001SKR1U ARRA Compliant N Brand Square D™ Button Type Round Buy American Compliant N Catalog Number 9001SKR1U Contact Configuration NO CONTACT BLOCKS Country of Origin MX Currency USD Enclosure NEMA 1/2/3/3R/4/4X/6/12/13 Environmental Conditions WATER TIGHT, DUST TIGHT, OIL TIGHT AND CORROSION RESISTANT (INDOOR/OUTDOOR) EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 12.32 Gross Volume per Pack Metric 201.89 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.4990 lb Gross Weight per Pack Metric 49.90 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 7.1120 in Height [Metric] 7.1120 cm Item Group 21429 Length 5.5880 in Length [Metric] 5.5880 cm Manufacturer Schneider Electric Material Plastic Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=679994&lang=en-us Model head for push-button Mounting Panel Returnable Y Series 9001SK Size 30 mm Standard UL FILE NUMBER E42259 CCN NKCR - CSA FILE NUMBER LR24590 CLASS 3211-03 - CE MARKED Standards UL Listed, CSA Certified, CE Marked Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand 9001SK Substitute Product Catalog Number 9001KA3 Type Type SK Round UNSPSC 39122216 UPC 11 78590145813 UPC 12 785901458135 Voltage Rating 600 V Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 5.0800 in Width [Metric] 5.0800 cm NON-ILLUMINATED Flush, marking and unmarked operator profile Round shape of signaling unit head
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | Momentary |
| Actuator | flush, unmarked; spring return |
| Alternate Catalog Number | 9001SKR1U |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Button Type | Round |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9001SKR1U |
| Contact Configuration | NO CONTACT BLOCKS |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 1/2/3/3R/4/4X/6/12/13 |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT, OIL TIGHT AND CORROSION RESISTANT (INDOOR/OUTDOOR) |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 12.32 |
| Gross Volume per Pack Metric | 201.89 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4990 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 49.90 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 7.1120 in |
| Height [Metric] | 7.1120 cm |
| Item Group | 21429 |
| Length | 5.5880 in |
| Length [Metric] | 5.5880 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material | Plastic |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=679994&lang=en-us |
| Model | head for push-button |
| Mounting | Panel |
| Returnable | Y |
| Series | 9001SK |
| Size | 30 mm |
| Standard | UL FILE NUMBER E42259 CCN NKCR - CSA FILE NUMBER LR24590 CLASS 3211-03 - CE MARKED |
| Standards | UL Listed, CSA Certified, CE Marked |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | 9001SK |
| Substitute Product Catalog Number | 9001KA3 |
| Type | Type SK Round |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78590145813 |
| UPC 12 | 785901458135 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 5.0800 in |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |
| NON-ILLUMINATED |
| Flush, marking and unmarked operator profile |
| Round shape of signaling unit head |