or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric S29369 Mechanical Interlock With Rotary Handle, 15 to 250 A
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric S29369 Mechanical Interlock With Rotary Handle, 15 to 250 A
SKU1209296
MFGR #S29369
Call For Price
List: Schneider Electric Mechanical Interlock, 15 to 250 A
Schneider Electric Mechanical Interlock, 15 to 250 A
Actuator ROTARY HANDLE Alternate Catalog Number S29369 Application For use with PowerPact™ H/J-frame molded case circuit breaker ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number S29369 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 144.90 Gross Volume per Pack Metric 2374.48 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 625.96 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908120 Height [Metric] 3.5560 cm Item Group 01103 Length [Metric] 35.0520 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=56038722&lang=en-us Returnable Y Standard UL LISTED, IEC RATED Stock Status NONSTOCK Sub Brand POWERPACT Substitute Product Catalog Number HDL36125 Type Mechanical Interlock UNSPSC 39121601 UPC 11 78590149931 UPC 12 785901499312 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 19.0500 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Actuator | ROTARY HANDLE |
| Alternate Catalog Number | S29369 |
| Application | For use with PowerPact™ H/J-frame molded case circuit breaker |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | S29369 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 144.90 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2374.48 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 625.96 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908120 |
| Height [Metric] | 3.5560 cm |
| Item Group | 01103 |
| Length [Metric] | 35.0520 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=56038722&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED, IEC RATED |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | POWERPACT |
| Substitute Product Catalog Number | HDL36125 |
| Type | Mechanical Interlock |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590149931 |
| UPC 12 | 785901499312 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 19.0500 cm |