or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSY2SPX206, 23.62 in w x 78.74 in h, Panels stainless steel 304L/Sealing gasket polyurethane
Schneider Electric NSY2SPX206, 23.62 in w x 78.74 in h, Panels stainless steel 304L/Sealing gasket polyurethane
SKUPDW~13599245
MFGR #NSY2SPX206
$/ea
Schneider Electric NSY2SPX206, 23.62 in Width, 78.74 in Height, Panels stainless steel 304L/Sealing gasket polyurethane, Scotch-Brite brushed
Schneider Electric NSY2SPX206, 23.62 in Width, 78.74 in Height, Panels stainless steel 304L/Sealing gasket polyurethane, Scotch-Brite brushed
Alternate Catalog Number NSY2SPX206 Application Multi-purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSY2SPX206 Country of Origin ES Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 61.02 Gross Volume per Pack Metric 1000.00 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3300 lb Gross Weight per Pack Metric 33.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 5.5000 cm Length [Metric] 203.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10177041&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121324 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 63.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Height 5.5000 in Length 203.0000 in Material Panels stainless steel 304L;sealing gasket polyurethane Width 63.5000 in Multi-purpose Suitable floor standing enclosure, structure made from stainless steel sheet, folded and welded forming a solid structure Stainless steel AISI 304L or AISI 316L Versions: 8 sizes in AISI 304L stainless steel - Option in AISI 316L stainless steel (on request ) IP55 ( IEC60529 ) degrees of protection IK10 - plain door ( IEC62262 ) degrees of protection By screws - from the outside of enclosure fixing mode Sides of enclosure mounting location
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSY2SPX206 |
| Application | Multi-purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSY2SPX206 |
| Country of Origin | ES |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 61.02 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1000.00 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 33.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 5.5000 cm |
| Length [Metric] | 203.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10177041&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121324 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 63.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Height | 5.5000 in |
| Length | 203.0000 in |
| Material | Panels stainless steel 304L;sealing gasket polyurethane |
| Width | 63.5000 in |
| Multi-purpose |
| Suitable floor standing enclosure, structure made from stainless steel sheet, folded and welded forming a solid structure |
| Stainless steel AISI 304L or AISI 316L |
| Versions: 8 sizes in AISI 304L stainless steel - Option in AISI 316L stainless steel (on request ) |
| IP55 ( IEC60529 ) degrees of protection |
| IK10 - plain door ( IEC62262 ) degrees of protection |
| By screws - from the outside of enclosure fixing mode |
| Sides of enclosure mounting location |