or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric NSY2SPX184, 15.75 in w x 70.87 in h, Panels stainless steel 304L/Sealing gasket polyurethane
Schneider Electric NSY2SPX184, 15.75 in w x 70.87 in h, Panels stainless steel 304L/Sealing gasket polyurethane
SKUPDW~13599242
MFGR #NSY2SPX184
$/ea
Schneider Electric NSY2SPX184, 15.75 in Width, 70.87 in Height, Panels stainless steel 304L/Sealing gasket polyurethane, Scotch-Brite brushed
Schneider Electric NSY2SPX184, 15.75 in Width, 70.87 in Height, Panels stainless steel 304L/Sealing gasket polyurethane, Scotch-Brite brushed
Alternate Catalog Number NSY2SPX184 Application Multi-purpose ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSY2SPX184 Country of Origin BG Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 3744.00 Gross Volume per Pack Metric 61352.93 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1800 lb Gross Weight per Pack Metric 18.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 5.0000 cm Length [Metric] 182.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10177038&lang=en-us Returnable N UNSPSC 39121324 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 42.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Height 5.0000 in Length 182.0000 in Material Panels stainless steel 304L;sealing gasket polyurethane Width 42.0000 in Multi-purpose Suitable floor standing enclosure, structure made from stainless steel sheet, folded and welded forming a solid structure Stainless steel AISI 304L or AISI 316L Versions: 8 sizes in AISI 304L stainless steel - Option in AISI 316L stainless steel (on request ) IP55 ( IEC60529 ) degrees of protection IK10 - plain door ( IEC62262 ) degrees of protection By screws - from the outside of enclosure fixing mode Sides of enclosure mounting location
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSY2SPX184 |
| Application | Multi-purpose |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSY2SPX184 |
| Country of Origin | BG |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 3744.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 61352.93 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 18.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 5.0000 cm |
| Length [Metric] | 182.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10177038&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 39121324 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 42.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Height | 5.0000 in |
| Length | 182.0000 in |
| Material | Panels stainless steel 304L;sealing gasket polyurethane |
| Width | 42.0000 in |
| Multi-purpose |
| Suitable floor standing enclosure, structure made from stainless steel sheet, folded and welded forming a solid structure |
| Stainless steel AISI 304L or AISI 316L |
| Versions: 8 sizes in AISI 304L stainless steel - Option in AISI 316L stainless steel (on request ) |
| IP55 ( IEC60529 ) degrees of protection |
| IK10 - plain door ( IEC62262 ) degrees of protection |
| By screws - from the outside of enclosure fixing mode |
| Sides of enclosure mounting location |