or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Red Dot® DCCD Weatherproof Receptacle Cover, 4-9/16 in L x 2-27/32 in W, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Red Dot® DCCD Weatherproof Receptacle Cover, 4-9/16 in L x 2-27/32 in W, Aluminum
SKU1038265
MFGR #DCCD
Your Cost: $11.7338/c($1,173.38 / c)
Red Dot® weatherproof and conduit body solutions withstand the harshest elements and ensure trouble-free installation and years of superior performance. Red Dot metallic and non-metallic covers help ensure that you meet National Electric Code requirements, including those for extra duty.
Red Dot® weatherproof and conduit body solutions withstand the harshest elements and ensure trouble-free installation and years of superior performance. Red Dot metallic and non-metallic covers help ensure that you meet National Electric Code requirements, including those for extra duty.
Alternate Catalog Number 7TAA002120R0002 Application Dry-tite boxes and covers protect wiring devices, switches, electronic components, and terminal block in Dry, Damp and Wet Locations. ARRA Compliant C Brand Red Dot® Buy American Compliant C Catalog Number DCCD Color Silver Country of Origin IN Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Aluminum Gross Weight Per Pack 0.3400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.15 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7907006000 Height 0.01 in Item Group 10 Item Group 2 10N Knockouts 0 Length 0.01 in Manufacturer Thomas & Betts Material Die Cast Aluminum Mounting Type Surface Number of Gangs 1 Returnable C Standard UL e28688 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E28688 Stock Status NONSTOCK Type Weatherproof UNSPSC 39121304 UPC 11 04226981004 UPC 12 042269810044
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA002120R0002 |
| Application | Dry-tite boxes and covers protect wiring devices, switches, electronic components, and terminal block in Dry, Damp and Wet Locations. |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Red Dot® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | DCCD |
| Color | Silver |
| Country of Origin | IN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Aluminum |
| Gross Weight Per Pack | 0.3400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.15 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7907006000 |
| Height | 0.01 in |
| Item Group | 10 |
| Item Group 2 | 10N |
| Knockouts | 0 |
| Length | 0.01 in |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Die Cast Aluminum |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Gangs | 1 |
| Returnable | C |
| Standard | UL e28688 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E28688 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Weatherproof |
| UNSPSC | 39121304 |
| UPC 11 | 04226981004 |
| UPC 12 | 042269810044 |