or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LevitonĀ® AUXNC-NF Auxiliary Contact, 10 A, NC Contacts, Gray
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ® AUXNC-NF Auxiliary Contact, 10 A, NC Contacts, Gray
SKU1281528
MFGR #AUXNC-NF
Your Cost: $22.03/ea
List: LevitonĀ® Auxiliary Contact, 10 A, NC Contacts, For Use With: Non-Fused Disconnect and Mechanical Interlock, Gray
LevitonĀ® Auxiliary Contact, 10 A, NC Contacts, For Use With: Non-Fused Disconnect and Mechanical Interlock, Gray
Amperage Rating 10 A Application Commercial and Residential Applications ARRA Compliant C Brand LevitonĀ® Buy American Compliant C Catalog Number AUXNC-NF Color Gray Contacts NC Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.8500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Hazard Class N Height [Metric] 5.0800 cm Length [Metric] 8.8900 cm Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With Non-Fused Disconnect and Mechanical Interlock Type Auxillary Contact UNSPSC 39122233 UPC 11 07847734832 UPC 12 078477348321 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 10 A |
| Application | Commercial and Residential Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | LevitonĀ® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AUXNC-NF |
| Color | Gray |
| Contacts | NC |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.8500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Hazard Class | N |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Length [Metric] | 8.8900 cm |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | Non-Fused Disconnect and Mechanical Interlock |
| Type | Auxillary Contact |
| UNSPSC | 39122233 |
| UPC 11 | 07847734832 |
| UPC 12 | 078477348321 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |