or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™ S29354 CB MECH INTERLOCK FOR TO
SKU489668
MFGR #S29354
Call For Price
List: Schneider Electric S29354 CB MECH INTERLOCK FOR TOGGLE HANDLE,15-250 A,Field Installable - Motor Operator for H and J Frame Circuit Breakers,Fixed or plug-on,H and J Frame,Mechanical Interlock for Toggle Handle,Not UL Listed,PowerPact,Toggle Handle
Schneider Electric S29354 CB MECH INTERLOCK FOR TOGGLE HANDLE,15-250 A,Field Installable - Motor Operator for H and J Frame Circuit Breakers,Fixed or plug-on,H and J Frame,Mechanical Interlock for Toggle Handle,Not UL Listed,PowerPact,Toggle Handle
Actuator TOGGLE HANDLE Alternate Catalog Number S29354 Application FIELD INSTALLABLE - MOTOR OPERATOR FOR H AND J FRAME CIRCUIT BREAKERS ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number S29354 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 54.00 Gross Volume per Pack Metric 884.90 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 308.44 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908120 Height [Metric] 2.5400 cm Item Group 01103 Length [Metric] 15.2400 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55988177&lang=en-us Mounting Type Fixed/Plug-In Returnable Y Standard UL Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand POWERPACT Type Field Installable UNSPSC 39121601 UPC 11 78590156078 UPC 12 785901560784 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 22.8600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Actuator | TOGGLE HANDLE |
| Alternate Catalog Number | S29354 |
| Application | FIELD INSTALLABLE - MOTOR OPERATOR FOR H AND J FRAME CIRCUIT BREAKERS |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | S29354 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 54.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 884.90 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 308.44 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908120 |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Item Group | 01103 |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55988177&lang=en-us |
| Mounting Type | Fixed/Plug-In |
| Returnable | Y |
| Standard | UL |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | POWERPACT |
| Type | Field Installable |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590156078 |
| UPC 12 | 785901560784 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 22.8600 cm |