or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Square D™ QBMIK Front Mount Mechanical Interlock With Toggle Handle
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Square D™ QBMIK Front Mount Mechanical Interlock With Toggle Handle
SKUPDW~6413326
MFGR #QBMIK
Call For Price
List: Square D™ PowerPact™ Mechanical Interlock, Front Mount
Square D™ PowerPact™ Mechanical Interlock, Front Mount
Alternate Catalog Number QBMIK Application Q-Frame ARRA Compliant N Brand Square D™ Buy American Compliant N Catalog Number QBMIK Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 19.20 Gross Volume per Pack Metric 314.63 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 158.76 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8538908120 Height [Metric] 1.2700 cm Item Group 01078 Length [Metric] 20.3200 cm Manufacturer Schneider Electric Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423260495&lang=en-us Returnable Y Standard UL LISTED, CSA CERTIFIED, IEC RATED Type Front Mount UNSPSC 39121601 UPC 11 78590185464 UPC 12 785901854647 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width [Metric] 12.1920 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | QBMIK |
| Application | Q-Frame |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Square D™ |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | QBMIK |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 19.20 |
| Gross Volume per Pack Metric | 314.63 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 158.76 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908120 |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Item Group | 01078 |
| Length [Metric] | 20.3200 cm |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=423260495&lang=en-us |
| Returnable | Y |
| Standard | UL LISTED, CSA CERTIFIED, IEC RATED |
| Type | Front Mount |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78590185464 |
| UPC 12 | 785901854647 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width [Metric] | 12.1920 cm |