or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Lexium™ 52 MH31903P12F2200 3-Phase Multiturn Parallel Keyed Shaft End Natural Convection Standard Servo Motor With Holding Brake, 10.5 hp, 115 to 480 V, 124.5 A, 3800 rpm Speed, Flange Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Lexium™ 52 MH31903P12F2200 3-Phase Multiturn Parallel Keyed Shaft End Natural Convection Standard Servo Motor With Holding Brake, 10.5 hp, 115 to 480 V, 124.5 A, 3800 rpm Speed, Flange Mount
SKUPDW~12047466
MFGR #MH31903P12F2200
$/ea
Schneider Electric Square D™ Lexium™ 52 Standard Servo Motor, 3-Phase Multiturn Parallel Keyed Shaft End Natural Convection, Series: MH3 190, Synchronous Permanent Magnet AC Motors Special Features, 10.5 hp, 115 to 480 V, 124.5 A, 3800 rpm Speed, IP65 Enclosure, 1.5 in Dia x 3.15 in L Shaft, 327.48 in-lbf Torque, Flange Mounting, -4 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, 7.48 in W x 14.49 in D x 10.12 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Lexium™ 52 Standard Servo Motor, 3-Phase Multiturn Parallel Keyed Shaft End Natural Convection, Series: MH3 190, Synchronous Permanent Magnet AC Motors Special Features, 10.5 hp, 115 to 480 V, 124.5 A, 3800 rpm Speed, IP65 Enclosure, 1.5 in Dia x 3.15 in L Shaft, 327.48 in-lbf Torque, Flange Mounting, -4 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, 7.48 in W x 14.49 in D x 10.12 in H Dimensions
Alternate Catalog Number MH31903P12F2200 Application General Machine Control, Packaging Machine Automation and Handling Applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number MH31903P12F2200 Country of Origin UKN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 98.3400 lb Gross Weight per Pack Metric 44.70 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8501528040 Height 15.60 in Height [Metric] 40.0000 cm Item Group 18359 Length 31.00 in Length [Metric] 79.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=415514242&lang=en-us Returnable N UNSPSC 26101205 Width 11.70 in Width [Metric] 30.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric General Machine Control, Packaging Machine Automation and Handling Applications Overload capacity - high peak current (up to 4X the continuous current) Increases the range of movement Power density - the compact size of the servo drives offers maximum efficiency in a small space External braking resistors, when the Servo Motor has to be braked frequently Line chokes for improved protection against over voltages to reduce harmonic distortion of the current Additional EMC input filters to reduce conducted emissions on the line supply below the limits of standard IEC/EN 61800-3 edition 2, category C2 or C3 327.48 in-lbf at 400/480 V
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | MH31903P12F2200 |
| Application | General Machine Control, Packaging Machine Automation and Handling Applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | MH31903P12F2200 |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 98.3400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 44.70 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8501528040 |
| Height | 15.60 in |
| Height [Metric] | 40.0000 cm |
| Item Group | 18359 |
| Length | 31.00 in |
| Length [Metric] | 79.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=415514242&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 26101205 |
| Width | 11.70 in |
| Width [Metric] | 30.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| General Machine Control, Packaging Machine Automation and Handling Applications |
| Overload capacity - high peak current (up to 4X the continuous current) |
| Increases the range of movement |
| Power density - the compact size of the servo drives offers maximum efficiency in a small space |
| External braking resistors, when the Servo Motor has to be braked frequently |
| Line chokes for improved protection against over voltages to reduce harmonic distortion of the current |
| Additional EMC input filters to reduce conducted emissions on the line supply below the limits of standard IEC/EN 61800-3 edition 2, category C2 or C3 |
| 327.48 in-lbf at 400/480 V |