Square D™ I-Line™ PowerPact™ JDA36175 Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 175 A, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
SKU290385
MFGR #JDA36175
Square D JDA36175 by Schneider Electric MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V 175A,-13F and 158F (-25 C and +70 C),175A,25kA240VAC - 18kA480VAC - 14kA600VAC - 20kA250VDC,3,50/60Hz,600 Vac/250 Vdc,I-Line Connection (ON end) - Lugs (OFF end) ABC,I-Line Plug-On,J-Frame,Low 875A - High 1750A,Molded Case Circuit Breaker,PowerPact,Provides overload and short circuit protection,UL Listed - CSA Certified - IEC Rated - CCC
Alternate Catalog Number
JDA36175
Application
PROVIDES OVERLOAD AND SHORT CIRCUIT PROTECTION
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
JDA36175
Connection
I-LINE CONNECTION (ON END) - LUGS (OFF END) ABC
Connection Type
Line/Load Lug
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
6.4 in H x 4.12 in W x 4.36 in D
Enclosure Type
NEMA AB1
EU RoHS Indicator
Y
Frame
J Frame
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Volume Per Pack
790.50
Gross Volume per Pack Metric
Gross Volume UOM
CI
Gross Volume UOM Metric
cm3
Gross Weight Per Pack
0.0299 lb
Gross Weight per Pack Metric
4.29
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
15.7480 in
Height [Metric]
15.7480 cm
Item Group
01112
Length
38.1000 in
Length [Metric]
38.1000 cm
Material Composition Declaration
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=424967&lang=en-us
Mounting Type
Surface
Number Of Poles
3
Operating Temperature
-13 to 158F (-25 to 70C) °C
Phase
3 pH
Returnable
Y
Standard
UL LISTED - CSA CERTIFIED - IEC RATED - CCC
Sub Brand
POWERPACT
Substitute Product Catalog Number
S29450
Temperature Rating
104 °F
Trip Range
875 to 1750 A
Type
MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Warranty Description
Contractual Warranty:18 months
Width
21.5900 in
Width [Metric]
Wire Size
4 to 4/0 AWG
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Square D™
Manufacturer
Schneider Electric
Amperage Rating
175 A
Interrupt Rating
25 kA at 240 VAC/18 kA at 480 VAC/14 kA at 600 VAC/20 kA at 250 VDC
Trip Type
Thermal Magnetic
Voltage Rating
600 VAC