or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ty-RapĀ®
Ty-RapĀ® TY537M Mounting Head Mounting Tie, 14 in L x 0.301 in W x 0.078 in THK, Nylon
Custom_Product_Images_Illustration
Ty-RapĀ®
Ty-RapĀ® TY537M Mounting Head Mounting Tie, 14 in L x 0.301 in W x 0.078 in THK, Nylon
SKU36369
MFGR #TY537M
Your Cost: $1.5566/c($155.66 / c)
Innovative design and engineered materials make Ty-RapĀ® cable ties the perfect fastening solution where performance really matters. Often imitated but never equaled, Ty-Rap cable ties provide superior performance in any application. Ty-Rap's non-hydroscopic stainless steel locking device ensures maximum strength and extended useful life. Ty-Rap's smooth, notchless body reduces the number of stress points to increase its useful life, while ribs and stipples grip the bundle and prevent slipping. The low-profile head and its oval shape make it easier to pull bundled cables through bulkheads. Easier on your hands, too. Ty-Rap cable ties are available in multiple materials to operate in extreme environments.
Innovative design and engineered materials make Ty-RapĀ® cable ties the perfect fastening solution where performance really matters. Often imitated but never equaled, Ty-Rap cable ties provide superior performance in any application. Ty-Rap's non-hydroscopic stainless steel locking device ensures maximum strength and extended useful life. Ty-Rap's smooth, notchless body reduces the number of stress points to increase its useful life, while ribs and stipples grip the bundle and prevent slipping. The low-profile head and its oval shape make it easier to pull bundled cables through bulkheads. Easier on your hands, too. Ty-Rap cable ties are available in multiple materials to operate in extreme environments.
Alternate Catalog Number 7TAG009520R0070 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number TY537M Color Black Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Flammability UL 94 V-2 Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height 0.01 in Item Group 1P Item Group 2 1PB Lock Mechanism Stainless Steel Barb Returnable A Standard UL E49405 Standards RoHS Compliant Type High Performance UNSPSC 39121703 UPC 11 78621080517 UPC 12 786210805177 Stock Status NONSTOCK Brand Ty-RapĀ® Manufacturer Thomas & Betts Length 0.01 in Material Nylon/Polyamide 6.6
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAG009520R0070 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | TY537M |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Flammability | UL 94 V-2 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height | 0.01 in |
| Item Group | 1P |
| Item Group 2 | 1PB |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Returnable | A |
| Standard | UL E49405 |
| Standards | RoHS Compliant |
| Type | High Performance |
| UNSPSC | 39121703 |
| UPC 11 | 78621080517 |
| UPC 12 | 786210805177 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Ty-RapĀ® |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Length | 0.01 in |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |