or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ty-RapĀ® TC5357 Heavy Duty Cable Tie Mounting Base, Threaded Mount, 1/2 in W Max, Nylon, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Ty-RapĀ® TC5357 Heavy Duty Cable Tie Mounting Base, Threaded Mount, 1/2 in W Max, Nylon, Black
SKU488275
MFGR #TC5357
Your Cost: $2.576/c($257.60 / c)
Innovative design and engineered materials make Ty-RapĀ® cable ties the perfect fastening solution where performance really matters. Often imitated but never equaled, Ty-Rap cable ties provide superior performance in any application.
Innovative design and engineered materials make Ty-RapĀ® cable ties the perfect fastening solution where performance really matters. Often imitated but never equaled, Ty-Rap cable ties provide superior performance in any application.
Alternate Catalog Number 7TAG009870R0006 ARRA Compliant C Brand Ty-RapĀ® Buy American Compliant C Catalog Number TC5357 Color Black Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height 0.01 in Item Group 1Q Item Group 2 1QT Length 0.01 in Manufacturer Thomas & Betts Material Nylon/Polyamide 6.6 Mounting SCREW Mounting Type Threaded Returnable A Standards RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Type Heavy Duty UNSPSC 39121717 UPC 11 78621080641 UPC 12 786210806419
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAG009870R0006 |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Ty-RapĀ® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | TC5357 |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height | 0.01 in |
| Item Group | 1Q |
| Item Group 2 | 1QT |
| Length | 0.01 in |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Mounting | SCREW |
| Mounting Type | Threaded |
| Returnable | A |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Heavy Duty |
| UNSPSC | 39121717 |
| UPC 11 | 78621080641 |
| UPC 12 | 786210806419 |