or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ty-RapĀ®
Ty-RapĀ® TC5142 Saddle Support Cable Tie Mounting Base, Threaded Mount, 0.301 in W Max, Nylon, Natural
Custom_Product_Images_Illustration
Ty-RapĀ®
Ty-RapĀ® TC5142 Saddle Support Cable Tie Mounting Base, Threaded Mount, 0.301 in W Max, Nylon, Natural
SKU417379
MFGR #TC5142
Your Cost: $0.6989/c($69.89 / c)
Innovative design and engineered materials make Ty-RapĀ® cable ties the perfect fastening solution where performance really matters. Often imitated but never equaled, Ty-Rap cable ties provide superior performance in any application.
Innovative design and engineered materials make Ty-RapĀ® cable ties the perfect fastening solution where performance really matters. Often imitated but never equaled, Ty-Rap cable ties provide superior performance in any application.
Alternate Catalog Number 7TAG009870R0003 ARRA Compliant C Brand Ty-RapĀ® Buy American Compliant C Catalog Number TC5142 Color Ivory Country of Origin GB Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height 0.01 in Item Group 1Q Item Group 2 1QT Length 0.01 in Manufacturer Thomas & Betts Material Nylon/Polyamide 6.6 Mount Size #10 Mounting SCREW Mounting Type Threaded Returnable C Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Type Saddle Support UNSPSC 39121717 UPC 11 78621087358 UPC 12 786210873589
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAG009870R0003 |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Ty-RapĀ® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | TC5142 |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | GB |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height | 0.01 in |
| Item Group | 1Q |
| Item Group 2 | 1QT |
| Length | 0.01 in |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Mount Size | #10 |
| Mounting | SCREW |
| Mounting Type | Threaded |
| Returnable | C |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Saddle Support |
| UNSPSC | 39121717 |
| UPC 11 | 78621087358 |
| UPC 12 | 786210873589 |