or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ty-RapĀ® WT2-TB Light Duty Cable Tie Installation Tool, 5.28 in, Polymer
Custom_Product_Images_Illustration
Ty-RapĀ® WT2-TB Light Duty Cable Tie Installation Tool, 5.28 in, Polymer
SKU446114
MFGR #WT2-TB
Your Cost: $82.73/ea
Innovative design and engineered materials make Ty-RapĀ® cable ties the perfect fastening solution where performance really matters. Often imitated but never equaled, Ty-Rap cable ties provide superior performance in any application.
Innovative design and engineered materials make Ty-RapĀ® cable ties the perfect fastening solution where performance really matters. Often imitated but never equaled, Ty-Rap cable ties provide superior performance in any application.
Alternate Catalog Number 7TAA131800R0007 Application Cable Tie installation ARRA Compliant C Brand Ty-RapĀ® Buy American Compliant C Cable Tie Material Nylon 6.6 Cable Tie Width 0.18 to 0.3 in ; 4.67 to 7.65 mm Catalog Number WT2-TB Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.1200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.05 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Palm Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8205598000 Height 0.01 in Item Group 4U Item Group 2 4U2 Length 0.01 in Manufacturer Thomas & Betts Material Polymer Returnable A Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Type Light Duty UNSPSC 27112410 UPC 11 78621088451 UPC 12 786210884516
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA131800R0007 |
| Application | Cable Tie installation |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Ty-RapĀ® |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Tie Material | Nylon 6.6 |
| Cable Tie Width | 0.18 to 0.3 in ; 4.67 to 7.65 mm |
| Catalog Number | WT2-TB |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.1200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Palm Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8205598000 |
| Height | 0.01 in |
| Item Group | 4U |
| Item Group 2 | 4U2 |
| Length | 0.01 in |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Polymer |
| Returnable | A |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Light Duty |
| UNSPSC | 27112410 |
| UPC 11 | 78621088451 |
| UPC 12 | 786210884516 |