or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR NSYTRV22MPE 1-Level 2-Terminal Grounding Terminal Block, 24 to 12 AWG Solid/Stranded Wire, 1 Poles, Clip Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR NSYTRV22MPE 1-Level 2-Terminal Grounding Terminal Block, 24 to 12 AWG Solid/Stranded Wire, 1 Poles, Clip Mount
SKUPDW~10551188
MFGR #NSYTRV22MPE
$/ea
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR Grounding Terminal Block, 1-Level 2-Terminal, Series: NSYTRV, 1 Pole, 24 to 12 AWG Solid/Stranded Wire, 0.35 in Wire Strip Length, Protective Earth Terminal, 150 sq-mm Terminal, 4.43 to 5.31 in-lb Torque, Clip Mounting, Spring Terminal Connection, -40 to 266 deg F, Polyamide 6.6, Green/Yellow, 1.18 in L x 0.2 in W x 1.34 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR Grounding Terminal Block, 1-Level 2-Terminal, Series: NSYTRV, 1 Pole, 24 to 12 AWG Solid/Stranded Wire, 0.35 in Wire Strip Length, Protective Earth Terminal, 150 sq-mm Terminal, 4.43 to 5.31 in-lb Torque, Clip Mounting, Spring Terminal Connection, -40 to 266 deg F, Polyamide 6.6, Green/Yellow, 1.18 in L x 0.2 in W x 1.34 in H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYTRV22MPE Application For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYTRV22MPE Color Green/Yellow Connection 1 x screw terminal upstream;1 x screw terminal downstream Connection Type Spring Terminal Country of Origin TR Currency USD Dimensions 1.18 in L x 0.2 in W x 1.34 in H EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2.00 Gross Volume per Pack Metric 32.77 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0600 lb Gross Weight per Pack Metric 6.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 5.0000 in Height [Metric] 5.0000 cm Item Group 21715 Length 27.0000 in Length [Metric] 27.0000 cm Material Polyamide 6.6 Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=403764787&lang=en-us Mounting Clip-on Number Of Poles 1 Number Of Terminals 2 Returnable N Series NSYTRV Size 1.34 in Standard V0 0.8 mm UL 94 Sub Brand Linergy;TRV Temperature Rating -40 to 266 Terminal Size 150 Terminal Type Protective Earth Torque Rating 4.43 to 5.31 Type 1-Level 2-Terminal UNSPSC 39121410 UPC 11 78590197828 UPC 12 785901978282 Width 7.0000 in Width [Metric] 7.0000 cm Wire Strip Length 0.35 Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Mounting Type Clip Wire Size 24 to 12 AWG Solid/Stranded For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls SET OF 50
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYTRV22MPE |
| Application | For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYTRV22MPE |
| Color | Green/Yellow |
| Connection | 1 x screw terminal upstream;1 x screw terminal downstream |
| Connection Type | Spring Terminal |
| Country of Origin | TR |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.18 in L x 0.2 in W x 1.34 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 32.77 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 5.0000 in |
| Height [Metric] | 5.0000 cm |
| Item Group | 21715 |
| Length | 27.0000 in |
| Length [Metric] | 27.0000 cm |
| Material | Polyamide 6.6 |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=403764787&lang=en-us |
| Mounting | Clip-on |
| Number Of Poles | 1 |
| Number Of Terminals | 2 |
| Returnable | N |
| Series | NSYTRV |
| Size | 1.34 in |
| Standard | V0 0.8 mm UL 94 |
| Sub Brand | Linergy;TRV |
| Temperature Rating | -40 to 266 |
| Terminal Size | 150 |
| Terminal Type | Protective Earth |
| Torque Rating | 4.43 to 5.31 |
| Type | 1-Level 2-Terminal |
| UNSPSC | 39121410 |
| UPC 11 | 78590197828 |
| UPC 12 | 785901978282 |
| Width | 7.0000 in |
| Width [Metric] | 7.0000 cm |
| Wire Strip Length | 0.35 |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Mounting Type | Clip |
| Wire Size | 24 to 12 AWG Solid/Stranded |
| For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls |
| SET OF 50 |