or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR NSYTRR44DPE 2-Level 2-Terminal Grounding Terminal Block, 28 to 10 AWG Solid/Stranded Wire, 1 Poles, Clip Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR NSYTRR44DPE 2-Level 2-Terminal Grounding Terminal Block, 28 to 10 AWG Solid/Stranded Wire, 1 Poles, Clip Mount
SKUPDW~10430753
MFGR #NSYTRR44DPE
$/ea
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR Grounding Terminal Block, 2-Level 2-Terminal, Series: NSYTRR, 1 Pole, 28 to 10 AWG Solid/Stranded Wire, 0.39 in Wire Strip Length, Protective Earth Terminal, 4 sq-mm Terminal, Clip Mounting, Spring Terminal Connection, -40 to 266 deg F, Polyamide 6.6, Green/Yellow, 3.64 in L x 0.24 in W x 2.17 in H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Linergy™ TR Grounding Terminal Block, 2-Level 2-Terminal, Series: NSYTRR, 1 Pole, 28 to 10 AWG Solid/Stranded Wire, 0.39 in Wire Strip Length, Protective Earth Terminal, 4 sq-mm Terminal, Clip Mounting, Spring Terminal Connection, -40 to 266 deg F, Polyamide 6.6, Green/Yellow, 3.64 in L x 0.24 in W x 2.17 in H Dimensions
Alternate Catalog Number NSYTRR44DPE Application For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number NSYTRR44DPE Color Green-yellow Connection 1 X SPRING TERMINAL UPSTREAM-1 X SPRING TERMINAL DOWNSTREAM Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 2.44 Gross Volume per Pack Metric 39.98 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.2200 lb Gross Weight per Pack Metric 23.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 2.9000 cm Height [Metric] 5.0000 cm Item Group 21715 Length 9.9000 cm Length [Metric] 27.0000 cm Material POLYAMIDE 6/6 INSULATING CASE Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=403763370&lang=en-us Mounting Clip-on Number Of Terminals 2 Returnable N Size 55 MM,6.2 MM,92.4 MM in Standard ATEX-DNV-VDE-CURUS-GL-IEC-EX-LR-CSA-EAC,V0 0.8 MM UL 94 Sub Brand LINERGY,TRR Type SPACIAL ENCLOSURES,PROTECTIVE EARTH,TERMINAL BLOCK UNSPSC 39121410 UPC 11 785901860334 UPC 12 785901860334 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 6.0000 cm Width [Metric] 7.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Wire Size 0.08-4 MMA², SOLID-0.2-4 MMA², FLEXIBLE WITH CABLE END-0.08-4 MMA², FLEXIBLE WITHOUT CABLE END,4 MMA² For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls SET OF 50
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | NSYTRR44DPE |
| Application | For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | NSYTRR44DPE |
| Color | Green-yellow |
| Connection | 1 X SPRING TERMINAL UPSTREAM-1 X SPRING TERMINAL DOWNSTREAM |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 2.44 |
| Gross Volume per Pack Metric | 39.98 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 23.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 2.9000 cm |
| Height [Metric] | 5.0000 cm |
| Item Group | 21715 |
| Length | 9.9000 cm |
| Length [Metric] | 27.0000 cm |
| Material | POLYAMIDE 6/6 INSULATING CASE |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=403763370&lang=en-us |
| Mounting | Clip-on |
| Number Of Terminals | 2 |
| Returnable | N |
| Size | 55 MM,6.2 MM,92.4 MM in |
| Standard | ATEX-DNV-VDE-CURUS-GL-IEC-EX-LR-CSA-EAC,V0 0.8 MM UL 94 |
| Sub Brand | LINERGY,TRR |
| Type | SPACIAL ENCLOSURES,PROTECTIVE EARTH,TERMINAL BLOCK |
| UNSPSC | 39121410 |
| UPC 11 | 785901860334 |
| UPC 12 | 785901860334 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 6.0000 cm |
| Width [Metric] | 7.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Wire Size | 0.08-4 MMA², SOLID-0.2-4 MMA², FLEXIBLE WITH CABLE END-0.08-4 MMA², FLEXIBLE WITHOUT CABLE END,4 MMA² |
| For Prisma G/Prisma P/Prisma PH panel building system, Prisma pack wall-mounting enclosure, spacial enclosure, Kaedra weatherproof enclosure, Pragma modular enclosure and TeSys™ motor controls |
| SET OF 50 |