or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric METSEPM3255 Power Logic, 45 to 65 Hz
Square D™
Schneider Electric METSEPM3255 Power Logic, 45 to 65 Hz
SKU1163535
MFGR #METSEPM3255
$/ea
Schneider Electric, METSEPM3255, Power Logic, 45 to 65 Hz Frequency, Class 0.5S Accuracy, Backlit LCD Display, 3 ph, 512 kB Logging Memory
Schneider Electric, METSEPM3255, Power Logic, 45 to 65 Hz Frequency, Class 0.5S Accuracy, Backlit LCD Display, 3 ph, 512 kB Logging Memory
Alternate Catalog Number METSEPM3255 Application For Multi-tariff, Power monitoring, Sub billing ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number METSEPM3255 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 4.2200 lb Gross Weight per Pack Metric 410.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 9028300000 Height 9.4000 in Height [Metric] 13.5000 cm Item Group 09786 Length 14.0000 in Length [Metric] 9.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=92812904&lang=en-us Returnable N UNSPSC 41113708 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Width 13.9000 in Width [Metric] 13.5000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For Multi-tariff, Power monitoring, Sub billing PM3200 - Basic, non-communicating power meter PM3210 - Power meter with pulse output PM3250 - Power meter with Modbus communications PM3255 - Power meter with Modbus communications, DI/DO Backlit, graphical display with multi-language support Accuracy class 0.5S Up to 4 tariffs 110 - 415 V (L-N, L-L) External power supply 1A/5A inputs (CTs) Double fixation on DIN rail Double fixation on DIN rail
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | METSEPM3255 |
| Application | For Multi-tariff, Power monitoring, Sub billing |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | METSEPM3255 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 4.2200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 410.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9028300000 |
| Height | 9.4000 in |
| Height [Metric] | 13.5000 cm |
| Item Group | 09786 |
| Length | 14.0000 in |
| Length [Metric] | 9.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=92812904&lang=en-us |
| Returnable | N |
| UNSPSC | 41113708 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Width | 13.9000 in |
| Width [Metric] | 13.5000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For Multi-tariff, Power monitoring, Sub billing |
| PM3200 - Basic, non-communicating power meter |
| PM3210 - Power meter with pulse output |
| PM3250 - Power meter with Modbus communications |
| PM3255 - Power meter with Modbus communications, DI/DO |
| Backlit, graphical display with multi-language support |
| Accuracy class 0.5S |
| Up to 4 tariffs |
| 110 - 415 V (L-N, L-L) External power supply |
| 1A/5A inputs (CTs) |
| Double fixation on DIN rail |
| Double fixation on DIN rail |