or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RE17RLJU Modular Timing Relay With Relay Output, 0.1 sec to 100 hr Setting, 12 VDC, SPDT Contact, 1 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RE17RLJU Modular Timing Relay With Relay Output, 0.1 sec to 100 hr Setting, 12 VDC, SPDT Contact, 1 Poles
SKUPDW~12049117
MFGR #RE17RLJU
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Modular Timing Relay, Series: RE17R, Operation Mode: Asymmetrical Flasher, 12 VDC, 8 A, 1 Pole, SPDT Contact Form, 0.1 sec to 100 hr Time Setting, LED Display, Screw Electrical Connections, IP20/IP40/IP50 Enclosure, -20 to 60 deg F, DIN Rail Mounting, 17.5 mm W x 72 mm D x 90 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Modular Timing Relay, Series: RE17R, Operation Mode: Asymmetrical Flasher, 12 VDC, 8 A, 1 Pole, SPDT Contact Form, 0.1 sec to 100 hr Time Setting, LED Display, Screw Electrical Connections, IP20/IP40/IP50 Enclosure, -20 to 60 deg F, DIN Rail Mounting, 17.5 mm W x 72 mm D x 90 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number RE17RLJU Application For asymmetrical flashing timer ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RE17RLJU Coil 0-0.7 VA 12 V AC,0.5 W 12 V DC Contact Configuration 1 C/O Contact Rating 250 V AC,8 A Country of Origin ID Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50...60 HZ +/- 5 Gross Volume Per Pack 11.78 Gross Volume per Pack Metric 193.04 Gross Weight Per Pack 0.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 76.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536410045 Height 2.7000 in Height [Metric] 2.7000 cm Item Group 22370 Length 9.6000 in Length [Metric] 9.6000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=180422190&lang=en-us Mounting 35 MM DIN RAIL EN/IEC 60715,ANY POSITION IN RELATION TO NORMAL VERTICAL MOUNTING PLANE Operating Cycles 10 Operating Temperature -20-60 A°C Returnable N Size 17.5 MM,72 MM,90 MM in Sub Brand RE17R Type MODULAR TIMING RELAY UNSPSC 39122329 Width 7.8000 in Width [Metric] 7.8000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric For asymmetrical flashing timer LED INDICATOR ON STEADY: RELAY ENERGISED, NO TIMING IN PROGRESS-LED INDICATOR 80 ON AND 20 OFF FLASHING: TIMING IN PROGRESS,SELECTOR SWITCH FRONT PANEL
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RE17RLJU |
| Application | For asymmetrical flashing timer |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RE17RLJU |
| Coil | 0-0.7 VA 12 V AC,0.5 W 12 V DC |
| Contact Configuration | 1 C/O |
| Contact Rating | 250 V AC,8 A |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50...60 HZ +/- 5 |
| Gross Volume Per Pack | 11.78 |
| Gross Volume per Pack Metric | 193.04 |
| Gross Weight Per Pack | 0.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 76.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536410045 |
| Height | 2.7000 in |
| Height [Metric] | 2.7000 cm |
| Item Group | 22370 |
| Length | 9.6000 in |
| Length [Metric] | 9.6000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=180422190&lang=en-us |
| Mounting | 35 MM DIN RAIL EN/IEC 60715,ANY POSITION IN RELATION TO NORMAL VERTICAL MOUNTING PLANE |
| Operating Cycles | 10 |
| Operating Temperature | -20-60 A°C |
| Returnable | N |
| Size | 17.5 MM,72 MM,90 MM in |
| Sub Brand | RE17R |
| Type | MODULAR TIMING RELAY |
| UNSPSC | 39122329 |
| Width | 7.8000 in |
| Width [Metric] | 7.8000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| For asymmetrical flashing timer |
| LED INDICATOR ON STEADY: RELAY ENERGISED, NO TIMING IN PROGRESS-LED INDICATOR 80 ON AND 20 OFF FLASHING: TIMING IN PROGRESS,SELECTOR SWITCH FRONT PANEL |