or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RE17LMBM 10-Function Modular Timing Relay With Solid State Output, 0.1 sec to 100 hr Setting, 24 to 240 VAC, SPDT Contact, 1 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RE17LMBM 10-Function Modular Timing Relay With Solid State Output, 0.1 sec to 100 hr Setting, 24 to 240 VAC, SPDT Contact, 1 Poles
SKU1110568
MFGR #RE17LMBM
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Modular Timing Relay, 10-Function, 24 to 240 VAC, 0.7 A, 1 Pole, SPDT Contact Form, 0.1 sec to 100 hr Time Setting, LED Display, Screw Electrical Connections, IP20/IP40/IP50 Enclosure, -20 to 60 deg C, DIN Rail Mounting, 17.5 mm W x 90 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Modular Timing Relay, 10-Function, 24 to 240 VAC, 0.7 A, 1 Pole, SPDT Contact Form, 0.1 sec to 100 hr Time Setting, LED Display, Screw Electrical Connections, IP20/IP40/IP50 Enclosure, -20 to 60 deg C, DIN Rail Mounting, 17.5 mm W x 90 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number RE17LMBM ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RE17LMBM Country of Origin ID Currency USD EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50...60 HZ +/- 5 Gross Volume Per Pack 12.96 Gross Volume per Pack Metric 212.38 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.7200 lb Gross Weight per Pack Metric 72.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490080 Height 2.8000 in Height [Metric] 2.8000 cm Initiation SELECTOR SWITCH FRONT PANEL Length 9.4000 in Length [Metric] 9.4000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=180422195&lang=en-us Mounting 35 MM DIN RAIL EN/IEC 60715,ANY POSITION IN RELATION TO NORMAL VERTICAL MOUNTING PLANE Operating Cycles 10 Operating Temperature -20-60 A°C Returnable Y Size 17.5 MM in Timing Range 1...10 S-6...60 S-6...60 MIN-1...10 H-10...100 H-1...10 MIN-0.1...1 S Type MODULAR TIMING RELAY,SOLID STATE UNSPSC 39121523 Width 7.8000 in Width [Metric] 7.8000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric IP20 (TERMINAL BLOCK) CONFORMING TO IEC 60529-IP40 (HOUSING) CONFORMING TO IEC 60529-IP50 (FRONT PANEL) CONFORMING TO IEC 60529
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RE17LMBM |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RE17LMBM |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50...60 HZ +/- 5 |
| Gross Volume Per Pack | 12.96 |
| Gross Volume per Pack Metric | 212.38 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 72.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490080 |
| Height | 2.8000 in |
| Height [Metric] | 2.8000 cm |
| Initiation | SELECTOR SWITCH FRONT PANEL |
| Length | 9.4000 in |
| Length [Metric] | 9.4000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=180422195&lang=en-us |
| Mounting | 35 MM DIN RAIL EN/IEC 60715,ANY POSITION IN RELATION TO NORMAL VERTICAL MOUNTING PLANE |
| Operating Cycles | 10 |
| Operating Temperature | -20-60 A°C |
| Returnable | Y |
| Size | 17.5 MM in |
| Timing Range | 1...10 S-6...60 S-6...60 MIN-1...10 H-10...100 H-1...10 MIN-0.1...1 S |
| Type | MODULAR TIMING RELAY,SOLID STATE |
| UNSPSC | 39121523 |
| Width | 7.8000 in |
| Width [Metric] | 7.8000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| IP20 (TERMINAL BLOCK) CONFORMING TO IEC 60529-IP40 (HOUSING) CONFORMING TO IEC 60529-IP50 (FRONT PANEL) CONFORMING TO IEC 60529 |