or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RE17LLBM Modular Timing Relay With Solid State Output, 0.1 sec to 100 hr Setting, 24 to 240 VAC, SPDT Contact, 1 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Square D™ Zelio™ RE17LLBM Modular Timing Relay With Solid State Output, 0.1 sec to 100 hr Setting, 24 to 240 VAC, SPDT Contact, 1 Poles
SKUPDW~11768274
MFGR #RE17LLBM
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Modular Timing Relay, Operation Mode: Asymmetrical Flasher, 24 to 240 VAC, 0.7 A, 1 Pole, SPDT Contact Form, 0.1 sec to 100 hr Time Setting, LED Display, Screw Electrical Connections, IP20/IP40/IP50 Enclosure, -20 to 60 deg C, DIN Rail Mounting, 17.5 mm W x 90 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Modular Timing Relay, Operation Mode: Asymmetrical Flasher, 24 to 240 VAC, 0.7 A, 1 Pole, SPDT Contact Form, 0.1 sec to 100 hr Time Setting, LED Display, Screw Electrical Connections, IP20/IP40/IP50 Enclosure, -20 to 60 deg C, DIN Rail Mounting, 17.5 mm W x 90 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number RE17LLBM Amperage Rating 0.7 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RE17LLBM Country of Origin ID Currency USD Dimensions 17.5 mm W x 90 mm H Display Type LED Electrical Connections Screw Enclosure Type IP20/IP40/IP50 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50...60 HZ +/- 5 Gross Volume Per Pack 14.59 Gross Volume per Pack Metric 239.09 Gross Weight Per Pack 0.7300 lb Gross Weight per Pack Metric 73.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490065 Height 2.7000 in Height [Metric] 2.7000 cm Initiation SELECTOR SWITCH FRONT PANEL Item Group 22370 Length 9.5000 in Length [Metric] 9.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=180422196&lang=en-us Mounting 35 MM DIN RAIL EN/IEC 60715,ANY POSITION IN RELATION TO NORMAL VERTICAL MOUNTING PLANE Mounting Type DIN Rail Number Of Poles 1 Operating Cycles 10 Operating Temperature -20-60 A°C Operation Mode Asymmetrical Flasher Returnable N Size 17.5 MM in Temperature Rating -20 to 60 Timing Range 6...60 S-6...60 MIN-1...10 MIN-0.1...1 S-1...10 H-10...100 H-1...10 S Type MODULAR TIMING RELAY,SOLID STATE UNSPSC 39121523 Width 8.0000 in Width [Metric] 8.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Contact Form SPDT Time Setting 0.1 sec to 100 hr Voltage Rating 24 to 240 IP20 (TERMINAL BLOCK) CONFORMING TO IEC 60529-IP40 (HOUSING) CONFORMING TO IEC 60529-IP50 (FRONT PANEL) CONFORMING TO IEC 60529
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RE17LLBM |
| Amperage Rating | 0.7 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RE17LLBM |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| Dimensions | 17.5 mm W x 90 mm H |
| Display Type | LED |
| Electrical Connections | Screw |
| Enclosure Type | IP20/IP40/IP50 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50...60 HZ +/- 5 |
| Gross Volume Per Pack | 14.59 |
| Gross Volume per Pack Metric | 239.09 |
| Gross Weight Per Pack | 0.7300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 73.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490065 |
| Height | 2.7000 in |
| Height [Metric] | 2.7000 cm |
| Initiation | SELECTOR SWITCH FRONT PANEL |
| Item Group | 22370 |
| Length | 9.5000 in |
| Length [Metric] | 9.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=180422196&lang=en-us |
| Mounting | 35 MM DIN RAIL EN/IEC 60715,ANY POSITION IN RELATION TO NORMAL VERTICAL MOUNTING PLANE |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Cycles | 10 |
| Operating Temperature | -20-60 A°C |
| Operation Mode | Asymmetrical Flasher |
| Returnable | N |
| Size | 17.5 MM in |
| Temperature Rating | -20 to 60 |
| Timing Range | 6...60 S-6...60 MIN-1...10 MIN-0.1...1 S-1...10 H-10...100 H-1...10 S |
| Type | MODULAR TIMING RELAY,SOLID STATE |
| UNSPSC | 39121523 |
| Width | 8.0000 in |
| Width [Metric] | 8.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Contact Form | SPDT |
| Time Setting | 0.1 sec to 100 hr |
| Voltage Rating | 24 to 240 |
| IP20 (TERMINAL BLOCK) CONFORMING TO IEC 60529-IP40 (HOUSING) CONFORMING TO IEC 60529-IP50 (FRONT PANEL) CONFORMING TO IEC 60529 |