or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ RENF22R2MMW Multi-Function Modular Timing Relay, 0.1 sec to 999 hr Setting, 2C/O Contact
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ RENF22R2MMW Multi-Function Modular Timing Relay, 0.1 sec to 999 hr Setting, 2C/O Contact
SKUPDW~12315257
MFGR #RENF22R2MMW
$/ea
Schneider Electric Square D™ Modular Timing Relay, Multi-Function, 8 A, 2C/O Contact Form, 0.1 sec to 999 hr Time Setting, 24 to 240 VAC/24 VDC Coil, 100 ms Load in Parallel/60 ms No-Load Pulse, LED Display, Screw Electrical Connections, IP20/IP40 Enclosure, -40 to 70 deg C, DIN Rail Mounting, 22.5 mm W x 73 mm D Dimensions
Schneider Electric Square D™ Modular Timing Relay, Multi-Function, 8 A, 2C/O Contact Form, 0.1 sec to 999 hr Time Setting, 24 to 240 VAC/24 VDC Coil, 100 ms Load in Parallel/60 ms No-Load Pulse, LED Display, Screw Electrical Connections, IP20/IP40 Enclosure, -40 to 70 deg C, DIN Rail Mounting, 22.5 mm W x 73 mm D Dimensions
Alternate Catalog Number RENF22R2MMW Amperage Rating 8 Application NFC enabled mobile device ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number RENF22R2MMW Coil Voltage 24 to 240 VAC/24 VDC Contact Configuration 2 C/O timed contact, cadmium free;1 C/O timed and instantaneous contact, cadmium free Contact Rating 250 Country of Origin US Currency USD Dimensions 22.5 mm W x 73 mm D Display Type LED Electrical Connections Screw Enclosure Type IP20/IP40 EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50...60 Hz +/- 5 % Gross Volume Per Pack 18.20 Gross Volume per Pack Metric 298.24 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 1.0364 lb Gross Weight per Pack Metric 103.64 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490080 Height 2.4000 in Height [Metric] 2.4000 cm Item Group 22376 Length 9.4500 in Length [Metric] 9.4500 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=424598435&lang=en-us Mounting 35 mm DIN rail conforming to EN/IEC 60715 Mounting Type DIN Rail Pulse Duration 100 ms Load in Parallel/60 ms No-Load Returnable Y Sub Brand RENF22 Temperature Rating -40 to 70 Type Multi-Function UNSPSC 39122329 Width 8.0500 in Width [Metric] 8.0500 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Contact Form 2C/O Time Setting 0.1 sec to 999 hr NFC enabled mobile device Un, green LED steady)power ON;R1, amber LED steady)relay energised;R2, amber LED steady)relay energised;pairing, green LED steady)communication status;Un, green LED fast blinking)diagnosis mode;R1, amber LED blinking)timing in progress;R2, amber LED blinking)timing in progress
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | RENF22R2MMW |
| Amperage Rating | 8 |
| Application | NFC enabled mobile device |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RENF22R2MMW |
| Coil Voltage | 24 to 240 VAC/24 VDC |
| Contact Configuration | 2 C/O timed contact, cadmium free;1 C/O timed and instantaneous contact, cadmium free |
| Contact Rating | 250 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 22.5 mm W x 73 mm D |
| Display Type | LED |
| Electrical Connections | Screw |
| Enclosure Type | IP20/IP40 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50...60 Hz +/- 5 % |
| Gross Volume Per Pack | 18.20 |
| Gross Volume per Pack Metric | 298.24 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 1.0364 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 103.64 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490080 |
| Height | 2.4000 in |
| Height [Metric] | 2.4000 cm |
| Item Group | 22376 |
| Length | 9.4500 in |
| Length [Metric] | 9.4500 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=424598435&lang=en-us |
| Mounting | 35 mm DIN rail conforming to EN/IEC 60715 |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Pulse Duration | 100 ms Load in Parallel/60 ms No-Load |
| Returnable | Y |
| Sub Brand | RENF22 |
| Temperature Rating | -40 to 70 |
| Type | Multi-Function |
| UNSPSC | 39122329 |
| Width | 8.0500 in |
| Width [Metric] | 8.0500 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Contact Form | 2C/O |
| Time Setting | 0.1 sec to 999 hr |
| NFC enabled mobile device |
| Un, green LED steady)power ON;R1, amber LED steady)relay energised;R2, amber LED steady)relay energised;pairing, green LED steady)communication status;Un, green LED fast blinking)diagnosis mode;R1, amber LED blinking)timing in progress;R2, amber LED blinking)timing in progress |