or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Harmony™ XB5DTGM2 Mono-Function Timer, 0.5 to 10 s Setting, 100 to 230 VAC/VDC
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Harmony™ XB5DTGM2 Mono-Function Timer, 0.5 to 10 s Setting, 100 to 230 VAC/VDC
SKUPDW~13033096
MFGR #XB5DTGM2
$/ea
Schneider Electric Harmony™ Timer, Mono-Function, 100 to 230 VAC/VDC, 10 A, 0.5 to 10 s Time Setting, LED Display, Screw Terminal Electrical Connections, IP20/IP65 Enclosure, -4 to 140 deg F, Panel Mounting, 1.14 in Dia x 2.44 in H Dimensions
Schneider Electric Harmony™ Timer, Mono-Function, 100 to 230 VAC/VDC, 10 A, 0.5 to 10 s Time Setting, LED Display, Screw Terminal Electrical Connections, IP20/IP65 Enclosure, -4 to 140 deg F, Panel Mounting, 1.14 in Dia x 2.44 in H Dimensions
Alternate Catalog Number XB5DTGM2 ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number XB5DTGM2 Connection Screw terminals 1 x 4 mm² EN/IEC 60947-1;screw terminals 1 x 2.5 mm² EN/IEC 60947-1 Country of Origin FR Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 5.07 Gross Volume per Pack Metric 83.08 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 30.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 9107008000 Height 3.2000 in Height [Metric] 3.2000 cm Item Group 00028 Length 7.5000 in Length [Metric] 7.5000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=447150186&lang=en-us Operating Temperature -4…140 °F (-20…60 °C) Returnable N Size 2.44 in Substitute Product Catalog Number ZBY2101 Timing Range 0.5...10 s Type Timer UNSPSC 39121523 Upsell Product Catalog Number XB5RFA02 Width 3.2000 in Width [Metric] 3.2000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric LED green, steady timing in progress;LED, off no timing in progress and output relay energised
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | XB5DTGM2 |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | XB5DTGM2 |
| Connection | Screw terminals 1 x 4 mm² EN/IEC 60947-1;screw terminals 1 x 2.5 mm² EN/IEC 60947-1 |
| Country of Origin | FR |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 5.07 |
| Gross Volume per Pack Metric | 83.08 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 30.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9107008000 |
| Height | 3.2000 in |
| Height [Metric] | 3.2000 cm |
| Item Group | 00028 |
| Length | 7.5000 in |
| Length [Metric] | 7.5000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=447150186&lang=en-us |
| Operating Temperature | -4…140 °F (-20…60 °C) |
| Returnable | N |
| Size | 2.44 in |
| Substitute Product Catalog Number | ZBY2101 |
| Timing Range | 0.5...10 s |
| Type | Timer |
| UNSPSC | 39121523 |
| Upsell Product Catalog Number | XB5RFA02 |
| Width | 3.2000 in |
| Width [Metric] | 3.2000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| LED green, steady timing in progress;LED, off no timing in progress and output relay energised |