or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Altistart 22 Square D™ ATS22C11S6 Integrated Bypass Soft Starter With Heat Sink, 220 VAC V Coil, IP20 Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Altistart 22 Square D™ ATS22C11S6 Integrated Bypass Soft Starter With Heat Sink, 220 VAC V Coil, IP20 Enclosure
SKUPDW~6908597
MFGR #ATS22C11S6
$/ea
Schneider Electric Altistart 22 Square D™ Soft Starter, Integrated Bypass, Series: ATS22, 208 to 600 VAC, 110 A, 50/60 Hz Frequency, 55/400 kW Wattage, 30 hp, 40 hp, 75 hp, 100 hp Motor, 220 VAC Coil, 3 ph, RJ45 Connection, IP20 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 14.02 in H x 5.91 in W x 9.04 in D Dimensions
Schneider Electric Altistart 22 Square D™ Soft Starter, Integrated Bypass, Series: ATS22, 208 to 600 VAC, 110 A, 50/60 Hz Frequency, 55/400 kW Wattage, 30 hp, 40 hp, 75 hp, 100 hp Motor, 220 VAC Coil, 3 ph, RJ45 Connection, IP20 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 14.02 in H x 5.91 in W x 9.04 in D Dimensions
Alternate Catalog Number ATS22C11S6 Amperage Rating 110 Application HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans Application ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ATS22C11S6 Connection In the motor supply line Connection Type RJ-45 Country of Origin ID Currency USD Dimensions 14.02 in H x 5.91 in W x 9.04 in D EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 2145.00 Gross Volume per Pack Metric 35150.12 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.1290 lb Gross Weight per Pack Metric 12.90 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 26.0000 in Height [Metric] 26.0000 cm Item Group 22576 Length 41.0000 in Length [Metric] 41.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=20748133&lang=en-us Motor Power 30 hp, 40 hp, 75 hp, 100 hp Operating Temperature -10 to 40 Phase 3 Power Supply 220 VAC Returnable Y Series ATS22 Size 9.04 in Standard IP20 Sub Brand ALTISTART Substitute Product Catalog Number LA9F702 UNSPSC 39121521 Voltage Rating 208 to 600 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 55/400 Width 33.0000 in Width [Metric] 33.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Coil Voltage 220 Enclosure Type IP20 Type Integrated Bypass HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans Application INTEGRATED BYPASS Provides smooth starting for your pumps, fans, compressors and machinery, avoiding mechanical stresses and extending their service life progressive start limits the starting and stopping noise of motors Reducing hearing discomfort for operators on the work floor slim form factor improves versatility Allows mounting in frames of any kind of machines multi-function product can replace multiple components Less cost to stock spares possibility to start motors with a non-zero voltage Overcome difficult or high torque starts precise control over start time gives capability to match your system's inertia and mechanical limits integrated bypass reduces noise Decreases heat dissipation soft stop Function to damaging effects of brutal motor stops: limit mechanical stress on your system motor monitoring Function gives ability to detect blocks and errors To prevent damage to your equipment compatibility with so move software allows configurations and settings to be easily transferred, meaning spares can be quickly installed 30 hp at 208 VAC, 40 hp at 230 VAC, 75 hp at 460 VAC, 100 hp at 575 VAC motor rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATS22C11S6 |
| Amperage Rating | 110 |
| Application | HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans Application |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATS22C11S6 |
| Connection | In the motor supply line |
| Connection Type | RJ-45 |
| Country of Origin | ID |
| Currency | USD |
| Dimensions | 14.02 in H x 5.91 in W x 9.04 in D |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 2145.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 35150.12 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.1290 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 12.90 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 26.0000 in |
| Height [Metric] | 26.0000 cm |
| Item Group | 22576 |
| Length | 41.0000 in |
| Length [Metric] | 41.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=20748133&lang=en-us |
| Motor Power | 30 hp, 40 hp, 75 hp, 100 hp |
| Operating Temperature | -10 to 40 |
| Phase | 3 |
| Power Supply | 220 VAC |
| Returnable | Y |
| Series | ATS22 |
| Size | 9.04 in |
| Standard | IP20 |
| Sub Brand | ALTISTART |
| Substitute Product Catalog Number | LA9F702 |
| UNSPSC | 39121521 |
| Voltage Rating | 208 to 600 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 55/400 |
| Width | 33.0000 in |
| Width [Metric] | 33.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Coil Voltage | 220 |
| Enclosure Type | IP20 |
| Type | Integrated Bypass |
| HVAC Supply and Return Fans, Cooling Tower Fans and Pumps, Chiller Water and Hot Water Pumps, Domestic Water Pumps, Exhaust and Ventilation Fans Application |
| INTEGRATED BYPASS |
| Provides smooth starting for your pumps, fans, compressors and machinery, avoiding mechanical stresses and extending their service life progressive start limits the starting and stopping noise of motors |
| Reducing hearing discomfort for operators on the work floor slim form factor improves versatility |
| Allows mounting in frames of any kind of machines multi-function product can replace multiple components |
| Less cost to stock spares possibility to start motors with a non-zero voltage |
| Overcome difficult or high torque starts precise control over start time gives capability to match your system's inertia and mechanical limits integrated bypass reduces noise |
| Decreases heat dissipation soft stop Function to damaging effects of brutal motor stops: limit mechanical stress on your system motor monitoring Function gives ability to detect blocks and errors |
| To prevent damage to your equipment compatibility with so move software allows configurations and settings to be easily transferred, meaning spares can be quickly installed |
| 30 hp at 208 VAC, 40 hp at 230 VAC, 75 hp at 460 VAC, 100 hp at 575 VAC motor rating |