or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Altistart 22 ATS22C59Q Soft Starter, 230 VAC V Coil, IP00 Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Altistart 22 ATS22C59Q Soft Starter, 230 VAC V Coil, IP00 Enclosure
SKUPDW~7520440
MFGR #ATS22C59Q
$/ea
Schneider Electric Altistart 22 Soft Starter, 230 to 440 VAC, 560 A, 50/60 Hz Frequency, 251 W Wattage, 160/315/355 kW Motor, 230 VAC Coil, 3 ph ph, Delta Terminal Connection, IP00 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 339.7 mm L x 304 mm W x 455 mm H Dimensions
Schneider Electric Altistart 22 Soft Starter, 230 to 440 VAC, 560 A, 50/60 Hz Frequency, 251 W Wattage, 160/315/355 kW Motor, 230 VAC Coil, 3 ph ph, Delta Terminal Connection, IP00 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 339.7 mm L x 304 mm W x 455 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number ATS22C59Q Amperage Rating 560 Application For asynchronous motors ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ATS22C59Q Connection To the motor delta terminals;in the motor supply line Connection Type Delta Terminal Country of Origin CN Currency USD Dimensions 339.7 mm L x 304 mm W x 455 mm H EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 7339.56 Gross Volume per Pack Metric 120273.37 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 37.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 40.0000 in Height [Metric] 54.8640 cm Item Group 22576 Length 57.0000 in Length [Metric] 40.6400 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=20748179&lang=en-us Motor Power 160/315/355 Operating Temperature -10 to 40 Phase 3 Power Supply 230...440 V - 15...10 ,50...60 HZ - 10...10 Returnable N Size 304 MM,339.7 MM,455 MM in Standard 1 GN 13-200 HZ)EN/IEC 60068-2-6-1.5 MM 2-13 HZ)EN/IEC 60068-2-6,15 GN 11 MS EN/IEC 60068-2-27,EN/IEC 60947-4-2,IP00,UL-CCC-C-TICK-CSA-GOST Sub Brand ALTISTART 22 Substitute Product Catalog Number LA9F703 UNSPSC 39121521 Voltage Rating 195-484 V,50...60 HZ - 10...10 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 251 Width 53.0000 in Width [Metric] 57.1500 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Coil Voltage 230 Enclosure Type IP00 Type ATS22,SOFT STARTER For asynchronous motors INTERNAL BYPASS
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATS22C59Q |
| Amperage Rating | 560 |
| Application | For asynchronous motors |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATS22C59Q |
| Connection | To the motor delta terminals;in the motor supply line |
| Connection Type | Delta Terminal |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 339.7 mm L x 304 mm W x 455 mm H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 7339.56 |
| Gross Volume per Pack Metric | 120273.37 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 37.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 40.0000 in |
| Height [Metric] | 54.8640 cm |
| Item Group | 22576 |
| Length | 57.0000 in |
| Length [Metric] | 40.6400 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=20748179&lang=en-us |
| Motor Power | 160/315/355 |
| Operating Temperature | -10 to 40 |
| Phase | 3 |
| Power Supply | 230...440 V - 15...10 ,50...60 HZ - 10...10 |
| Returnable | N |
| Size | 304 MM,339.7 MM,455 MM in |
| Standard | 1 GN 13-200 HZ)EN/IEC 60068-2-6-1.5 MM 2-13 HZ)EN/IEC 60068-2-6,15 GN 11 MS EN/IEC 60068-2-27,EN/IEC 60947-4-2,IP00,UL-CCC-C-TICK-CSA-GOST |
| Sub Brand | ALTISTART 22 |
| Substitute Product Catalog Number | LA9F703 |
| UNSPSC | 39121521 |
| Voltage Rating | 195-484 V,50...60 HZ - 10...10 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 251 |
| Width | 53.0000 in |
| Width [Metric] | 57.1500 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Coil Voltage | 230 |
| Enclosure Type | IP00 |
| Type | ATS22,SOFT STARTER |
| For asynchronous motors |
| INTERNAL BYPASS |