or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Square D™
Schneider Electric Altistart 22 ATS22C21Q Soft Starter, 230 VAC V Coil, IP00 Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Square D™
Schneider Electric Altistart 22 ATS22C21Q Soft Starter, 230 VAC V Coil, IP00 Enclosure
SKUPDW~7520430
MFGR #ATS22C21Q
$/ea
Schneider Electric Altistart 22 Soft Starter, 230 to 440 VAC, 195 A, 50/60 Hz Frequency, 117 W Wattage, 110/55 kW Motor, 230 VAC Coil, 3 ph ph, Delta Terminal Connection, IP00 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 299 mm L x 206 mm W x 425 mm H Dimensions
Schneider Electric Altistart 22 Soft Starter, 230 to 440 VAC, 195 A, 50/60 Hz Frequency, 117 W Wattage, 110/55 kW Motor, 230 VAC Coil, 3 ph ph, Delta Terminal Connection, IP00 Enclosure, -10 to 40 deg C Operating, 299 mm L x 206 mm W x 425 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number ATS22C21Q Amperage Rating 195 Application For asynchronous motors ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number ATS22C21Q Connection To the motor delta terminals;in the motor supply line Connection Type Delta Terminal Country of Origin CN Currency USD Dimensions 299 mm L x 206 mm W x 425 mm H EU RoHS Indicator Y Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 6699.00 Gross Volume per Pack Metric 109776.51 Gross Weight Per Pack 0.2450 lb Gross Weight per Pack Metric 24.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 46.0000 in Height [Metric] 46.0000 cm Item Group 22576 Length 60.1000 in Length [Metric] 60.0000 cm Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=20748149&lang=en-us Motor Power 110/55 Operating Temperature -10 to 40 Phase 3 Power Supply 230...440 V - 15...10 ,50...60 HZ - 10...10 Returnable N Size 11.77 in Standard IP00 Sub Brand ALTISTART 22 Substitute Product Catalog Number LA9F703 UNSPSC 39121521 Voltage Rating 230 to 440 Warranty Description Contractual Warranty:18 months Wattage 117 Width 40.0000 in Width [Metric] 40.0000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Coil Voltage 230 Enclosure Type IP00 Type Soft starter;1 RJ45 For asynchronous motors INTERNAL BYPASS
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | ATS22C21Q |
| Amperage Rating | 195 |
| Application | For asynchronous motors |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | ATS22C21Q |
| Connection | To the motor delta terminals;in the motor supply line |
| Connection Type | Delta Terminal |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 299 mm L x 206 mm W x 425 mm H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 6699.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 109776.51 |
| Gross Weight Per Pack | 0.2450 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 24.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 46.0000 in |
| Height [Metric] | 46.0000 cm |
| Item Group | 22576 |
| Length | 60.1000 in |
| Length [Metric] | 60.0000 cm |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=20748149&lang=en-us |
| Motor Power | 110/55 |
| Operating Temperature | -10 to 40 |
| Phase | 3 |
| Power Supply | 230...440 V - 15...10 ,50...60 HZ - 10...10 |
| Returnable | N |
| Size | 11.77 in |
| Standard | IP00 |
| Sub Brand | ALTISTART 22 |
| Substitute Product Catalog Number | LA9F703 |
| UNSPSC | 39121521 |
| Voltage Rating | 230 to 440 |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Wattage | 117 |
| Width | 40.0000 in |
| Width [Metric] | 40.0000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Coil Voltage | 230 |
| Enclosure Type | IP00 |
| Type | Soft starter;1 RJ45 |
| For asynchronous motors |
| INTERNAL BYPASS |