or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Schneider Electric Square D™ Zelio™ SSL1D03JD SSL Series 1-Channel Slim DC Switching Solid State Relay, 3.5 A, 1NO-SPST Contact, 3 to 12 VDC V Coil
Custom_Product_Images_Illustration
Schneider Electric Square D™ Zelio™ SSL1D03JD SSL Series 1-Channel Slim DC Switching Solid State Relay, 3.5 A, 1NO-SPST Contact, 3 to 12 VDC V Coil
SKUPDW~10459196
MFGR #SSL1D03JD
$/ea
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Solid State Relay, 1-Channel Slim DC Switching, Series: SSL Series, 3.5 A, 3 to 12 VDC Coil, 1NO-SPST Contact Form, 1 Pole, DIN Rail Mounting, Screw Connector/Spring Terminal, Green LED Display, IP67 Enclosure, -20 to 80 deg C, 5 mm W x 15 mm D x 28 mm H Dimensions
Schneider Electric Square D™ Zelio™ Solid State Relay, 1-Channel Slim DC Switching, Series: SSL Series, 3.5 A, 3 to 12 VDC Coil, 1NO-SPST Contact Form, 1 Pole, DIN Rail Mounting, Screw Connector/Spring Terminal, Green LED Display, IP67 Enclosure, -20 to 80 deg C, 5 mm W x 15 mm D x 28 mm H Dimensions
Alternate Catalog Number SSL1D03JD Application For packaging, plastic molding, textile and heating furnace applications ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number SSL1D03JD Country of Origin MX Currency USD Dimensions 5 mm W x 15 mm D x 28 mm H Display Type Green LED Enclosure Type IP67 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 0.21 Gross Volume per Pack Metric 3.44 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Gross Weight per Pack Metric 4.00 Gross Weight UOM Metric g Harmonization Tariff Schedule Code 8536490075 Height 0.7000 in Height [Metric] 0.7000 cm Input Control Voltage 3...12 V DC Isolation 2500 V INPUT/OUTPUT Item Group 22375 Length 37.0000 in Length [Metric] 37.0000 cm Line Voltage 1...24 V DC Material Composition Declaration https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=267287267&lang=en-us Mounting Socket Mounting Type DIN Rail Number Of Poles 1 Operating Temperature -20-80 A°C Returnable N Series SSL Series Standard CE,REACH-UL-CSA-ROHS,V0 UL 94 Sub Brand SSL Substitute Product Catalog Number RSLZ5 Temperature Rating -20 to 80 Terminal Type Screw Connector/Spring Type 1-Channel Slim DC Switching UNSPSC 39122333 Width 2.5000 in Width [Metric] 2.5000 cm Brand Square D™ Manufacturer Schneider Electric Amperage Rating 3.5 Coil Voltage 3 to 12 Contact Form SPST 1NO For packaging, plastic molding, textile and heating furnace applications MOSFET OUTPUT-DC SWITCHING Socket with reverse polarity protection circuit and LED indicator for easy identification of control status Maintenance free - fully electronic, unlimited life span High switching frequency - allows precise and quick control Silent and reliable switching - no moving parts, noiseless switching Sustainablility in harsh environment - resistance to shock, vibration and contamination
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | SSL1D03JD |
| Application | For packaging, plastic molding, textile and heating furnace applications |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | SSL1D03JD |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 5 mm W x 15 mm D x 28 mm H |
| Display Type | Green LED |
| Enclosure Type | IP67 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 0.21 |
| Gross Volume per Pack Metric | 3.44 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.00 |
| Gross Weight UOM Metric | g |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536490075 |
| Height | 0.7000 in |
| Height [Metric] | 0.7000 cm |
| Input Control Voltage | 3...12 V DC |
| Isolation | 2500 V INPUT/OUTPUT |
| Item Group | 22375 |
| Length | 37.0000 in |
| Length [Metric] | 37.0000 cm |
| Line Voltage | 1...24 V DC |
| Material Composition Declaration | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=267287267&lang=en-us |
| Mounting | Socket |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Temperature | -20-80 A°C |
| Returnable | N |
| Series | SSL Series |
| Standard | CE,REACH-UL-CSA-ROHS,V0 UL 94 |
| Sub Brand | SSL |
| Substitute Product Catalog Number | RSLZ5 |
| Temperature Rating | -20 to 80 |
| Terminal Type | Screw Connector/Spring |
| Type | 1-Channel Slim DC Switching |
| UNSPSC | 39122333 |
| Width | 2.5000 in |
| Width [Metric] | 2.5000 cm |
| Brand | Square D™ |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Amperage Rating | 3.5 |
| Coil Voltage | 3 to 12 |
| Contact Form | SPST 1NO |
| For packaging, plastic molding, textile and heating furnace applications |
| MOSFET OUTPUT-DC SWITCHING |
| Socket with reverse polarity protection circuit and LED indicator for easy identification of control status |
| Maintenance free - fully electronic, unlimited life span |
| High switching frequency - allows precise and quick control |
| Silent and reliable switching - no moving parts, noiseless switching |
| Sustainablility in harsh environment - resistance to shock, vibration and contamination |